Komputerowe wspomaganie dowodzenia

Obecnie na rynku oferowane są urządzenia D-GPS (różnicowe, droższe) i GPS (tańsze i mniej dokładne). Dokładność położenia odczytana za pomocą tych urządzeń zależy przede wszystkim od dokładności informacji przekazywanych przez stacje satelitarne (zwykle amerykańskie chociaż istnieje także system satelitarny Glonass, oferowany przez Rosjan).

Amerykanie potrafią wysyłać dane ze swoich satelitów określające położenie precyzyjnej. Jednak aby z nich korzystać trzeba uzyskać specjalną licencję. Średnie dokładności, jakie niesie ze sobą technologia GPS dla zastosowań komercyjnych, to kilkadziesiąt metrów (50-100 m). Natomiast urządzenia D-GPS oferują już dokładności poniżej 10 metrów.

Ze względu na fakt, że właściciele systemów GPS mogą w każdej chwili wyłączyć działanie swoich satelitów, systemy te nadają się do zastosowań komercyjnych, a nie wojskowych. Typowym zastosowaniem korzystającym z technologii GPS, dość często spotykanym na Zachodzie, są systemy śledzenia samochodów (np. radiowozów policyjnych czy samochodów ciężarowych w dużych firmach transportowych).

"CTM wykorzystuje w swoich systemach m.in. GPS jako źródło informacji o pozycji. Ponadto łączy go z opracowanym przez siebie systemem co zapewnia dokładność lepszą od 2 m" - mówi mgr Ryszard Rugała.

Prezentowany system komputerowy

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez pracowników OBR jest język C++, przy wykorzystaniu istniejących standardów graficznych, jak X-Windows czy Motif. Są to przyjęte na całym świecie interfejsy operatora systemów wspomagających podejmowanie decyzji.

Jako bazy danych stosowane są SQL-owe systemy relacyjne, przy czym OBR korzysta w tej chwili z systemu Informix 7.11. Baza ta jest ulokowana na 4-procesorowym (wyposażonym w procesory R 4400) serwerze Challenge firmy Silicon Graphics Inc. W najbliższym czasie spodziewany jest upgrade tych procesorów do układów R5000.

W charakterze stacji roboczych dla operatorów systemu wykorzystane są komputery Indy, produkcji Silicon Graphics Inc. oraz Sun Microsystems.

"Oczywiście, w każdej chwili jesteśmy gotowi przystosować się do innej platformy sprzętowej czy też korzystać z innej, SQL-owej bazy danych" - mówi Ryszard Rugała.


TOP 200