Komputerowe sieci satelitarne

Na dziewięć miliardów dolarów został oszacowany projekt Teledesic Network, wg którego do roku 2001 sieć 840 komunikacyjnych satelitów geostacjonarnych oplecie całą kulę ziemską.

Na dziewięć miliardów dolarów został oszacowany projekt Teledesic Network, wg którego do roku 2001 sieć 840 komunikacyjnych satelitów geostacjonarnych oplecie całą kulę ziemską.

Umowę o realizacji tego przedsięwzięcia podpisali w połowie marca br. szef Microsoftu, p. Bill Gates oraz p. Craig McCaw - szef McCaw Cellular Communications Inc., firmy zajmującej się łącznością komórkową. Powołana spółka joint venture Teledesic Corp. , w której B.Gates występuje jako osoba prywatna, nie jest jedyną organizacją występującą do Federal Communications Commision o przydział pasma częstotliwości na użytek łączności sieci satelitarnej.

Jest to już trzeci projekt tego typu (patrz załączona tabela), wyróżniający się spośród innych systemów dużą liczbę geostacjonarnych satelitów (840 na niskich orbitach) i rodzajem oferowanych usług. Można będzie dzięki nim przesyłać głos, dane cyfrowe oraz sekwencje wideo.

Transmisja danych między satelitami Teledesic Network ma się odbywać wg technologii szybkiej sieci pakietowej ATM (Asynchronous Transfer Mode) z transmisją w paśmie 20/30 GHz. Taka konstrukcja pozwoli na przesyłanie z szybkością 16 kb/s głosu, danych komputerowych i nisko rozdzielczych sekwencji wideo oraz 2,048 Mb/s dla transmisji głosu, danych i pełnych obrazów, wymagających szerszego pasma przekazu. Przewiduje się także użycie gateway'ów, za pomocą których można będzie dołączać Teledesic do publicznych sieci telekomunikacyjnych przy korzystaniu z szybkości 16 kb/s dla informacji typu głos czy dane. Dla specjalnych aplikacji mają być uruchomione kanały 155 Mb/s. Dla połączeń 16 kb/s można będzie jednocześnie uruchomić ok. 2 mln połączeń typu full-duplex, pokrywających zasięgiem ok. 95% obszaru kuli ziemskiej.

Opinie analityków rynkowych na temat projektu są mieszane. Tygodnik "Network World", obszernie omawiający cały projekt przytacza zarówno te entuzjastyczne ("Mieszkaniec dowolnego miejsca na kuli ziemskiej może mieć pod ręką dostęp do potrzebnej mu informacji") do tych skrajnie sceptycznych ("Cały projekt jest absurdalny i kosztowny. Jest to rozwiązanie dla trzeciego świata, które będzie oferowane - ze względu na horrendalne koszty - za cenę z pierwszego świata"). Opinii, które wynajdują wiele słabych miejsc projektu jest o wiele więcej.

Warto poza tym dodać, że pozostałe systemy łączności satelitarnej to Iridium i Globalstar, przy czym na projekt Iridium, szacowany na 3,5 mld, wydano już przez 4 lata ok. 1,1 mld USD. Jest on realizowany m.in. przez Motorola Inc. Inwestorami systemu Globalstar są m.in. firmy Loral Corp., Quallcomm Inc. (firma zajmująca się sieciami komórkowymi) oraz PacTel. Już obecnie szacuje się, że za jednominutowe korzystanie z sieci Globalstar trzeba będzie płacić 65 centów, zaś w przypadku systemu Iridium ok. 3 USD.

Na zakończenie trzeba wspomnieć, że w ciągu ostatnich tygodni Microsoft, mając na uwadze przewidywaną karierę rozwiązań związanych z komunikacją zawarł porozumienie z firmą MTel. Dotyczy ono bezprzewodowych zastosowań małych urządzeń komunikacyjnych (komunikatorów) o wielkości znanych już u nas pagerów. Podobne uzgodnienia podpisano również z japońskim NTT (Nippon Telegraph, Telephon). Jego przedmiotem mają być usługi multimedialne, oparte na technice NTT i oprogramowaniu Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200