Komputerowa część IFA 2006

Blu-ray czyli Hollywood w Berlinie

Kluczowi promotorzy standardu Blu-ray zebrali siły i w Berlinie zaprezentowali bogatą ofertę sprzętu i oprogramowania. Pierwsze stacjonarne są już dostępne w USA, a wkrótce trafią także do Europy. Nagrywarki komputerowe Blu-ray można też już kupić w Polsce. Nie brakuje też nośników. W grudniu zadebiutuje konsola gier Sony PlayStation 3, która standardowo zostanie wyposażona w czytnik Blu-ray. W Berlinie zaprezentowano nie tylko sprzęt z błękitnym laserem lecz ogłoszono także plany wytwórni filmowych co do tytułów wydawanych w tym właśnie standardzie. Wytwórnia Twentieth Century Fox Home Entertainment LLC wprowadzi w listopadzie 8 filmów nagranych na krążkach Blu-ray. Będzie to m.in. "Królestwo niebieskie". Sugerowana cena detaliczna dysków to 39.98 USD.

W Europie koncern Warner Home Video wyda ponad 10 tytułów, m.in. "Firewall", "Syriana", "Full Metal Jacket", "Training Day" oraz "Space Cowboys". Sony Pictures w październiku rozpocznie sprzedaż w Europie filmów "Hitch", "The Exorcism of Emily Rose", "The Fifth Element" oraz "Hostel". Miłośnicy Toma Cruse'a zobaczą go na wydanych przez Paramount Home Entertainment International płytach "Mission Impossible III" i wcześniejszych częściach trylogii.

Zobacz również:

Z nowości sprzętowych zobaczyliśmy m.in. stacjonarny odtwarzacz Blu-Ray Philipsa o symbolu BDP9000 oraz komputery Media Center - Showline MCP9480i z nagrywarkami tego formatu.

200 GB na płycie TDK

Pierwsze nośniki Blu-ray mają pojemność 25 GB, lecz TDK już teraz pokazuje, że niedługo ich pojemność będzie można zwiększyć prawie dziesięciokrotnie. Co ciekawe zaprezentowana 200-gigabajtowa płyta jest jednostronna.

HD-DVD już w listopadzie

Komputerowa część IFA 2006

Tańszy z dwóch pierwszych odtwarzaczy HD DVD jakie Toshiba wprowadzi na rynek europejski

Konkurencyjny format HD-DVD ma szansę trafić do Europy jeszcze przez urządzeniami Blu-ray. Tak stało się w USA i tak prawdopodobnie stanie się w Europie. Toshiba zapowiedziała, że w listopadzie rozpocznie sprzedaż dwóch pierwszych stacjonarnych odtwarzaczy HD-DVD. Tańsza wersja ma kosztować 599 EUR, natomiast droższa 899 EUR. Dla porównania w USA najtańszy model Toshiby kosztuje tylko 499 USD. Jak zwykle europejski klient zapłaci więcej. Europejska wytwórnia filmowa Pathe wyda na HD-DVD film "Renaissance", Studio Canal planuje 10 filmów w listopadzie i kolejne 15 do marca 2007 roku. Pojawią się także filmy kanału BBC. Amerykański Paramount Home Entertainment, Universal i Warner wprowadzą łącznie ok 25 filmów na HD-DVD.


TOP 200