Komputer za tysiąc dolarów

Digital, Compaq i Hewlett-Packard oferują mocne komputery PC za 1000 USD. Na razie tylko w USA.

Digital, Compaq i Hewlett-Packard oferują mocne komputery PC za 1000 USD. Na razie tylko w USA.

Tradycyjnie przypadające na początek lutego wysprzedaże i obniżki w USA przyniosły w tym roku cenowy wyścig między producentami komputerów. Compaq, Digital i Hewlett-Packard obniżyli ceny zestawów bez monitora do prawie 1000 USD. Obecnie za najtańsze modele Digital Venturis z procesorem Pentium trzeba zapłacić 977 USD. Podobne komputery Compaqa można kupić za 950 USD, a HP Vectra VE z procesorem Pentium 120 HP dostępna jest już za 931 USD. Do obniżek przyczynił się również Intel, którego ceny procesorów Pentium 133 i 166 MHz spadły odpowiednio z 204 do 134 USD i z 404 do 295 USD.

Ostatnie obniżki dotyczyły również serwerów i notebooków. Ceny przenośnych komputerów Compaqa obniżono w połowie lutego o 27%. NEC natomiast sprzedaje taniej notebooki z serii Versa. Najtańszy z nich kosztuje ok. 1,500 USD. Obniżkę cen serwerów Digital tłumaczy chęcią utrzymania pozycji lidera na rynku dostawców OEM systemu Windows NT. Lutowe obniżki dotyczą również stacji roboczych Silicon Graphics, Digitala i HP, wyposażonych w procesory RISC.

Droga Europa

"W Polsce ruchy cenowe pojawiają się dużo później niż w USA" - twierdzi Marek Racieski, prezes Digital Equipment Polska. Jego zdaniem, rynek w USA jest dużo bardziej konkurencyjny niż w Europie. Inne są także koszty prowadzenia interesów oraz nakładane na producentów i importerów podatki. "Do wyjściowej ceny naszego modelu Venturis, obliczanej w USA na 977 USD, należy w Polsce dołożyć 22% podatku VAT, 5% cła, różnego rodzaju akcyzy, koszty transportu, wyższe marże dystrybutorów i firm dealerskich" - wyjaśnia Marek Racieski. Prezes Digital Polska uważa również, że "rynek europejski wytrzymuje wyższą niż w USA cenę".

"Ceny zarówno w Europie, jak i w USA reguluje przede wszystkim rynek, a nie polityka poszczególnych korporacji" - uważa Jan Smólski. Według niego, również na różnicę ceny produktu mają wpływ koszty ponoszone przez sprzedających w Europie i USA. "Za oceanem są one zdecydowanie niższe" - konkluduje Jan Smólski.

Tomasz Włastowski, odpowiadający za sprzedaż produktów Compaqa w firmie dystrybucyjnej , twierdzi, że cena zachodnich komputerów jest z reguły 20-30% wyższa w Polsce niż w USA.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200