Komputer sieciowy dla AS/400

IBM Network Station zamierza współpracować z serwerami AS/400, RS/6000 i komputerami mainframe.

IBM Network Station zamierza współpracować z serwerami AS/400, RS/6000 i komputerami mainframe.

Według analityków rynku i przedstawicieli IBM, duża część użytkowników serwerów klasy średniej z rodziny AS/400 wyraża zainteresowanie komputerami sieciowymi IBM Network Station, które powinny pojawić się na rynku w październiku br. w cenie poniżej 700 USD. Komputery pozbawione twardego dysku będzie można podłączyć do sieci Ethernet i Token Ring oraz intranet i Internet. Urządzenia będą współpracować z serwerami AS/400, RS/6000 i komputerami mainframe S/390. Podstawowym oprogramowaniem Network Station ma być specjalne wersja przeglądarki Navigator 3.0 Netscape'a i klient Lotus Notes. Komputery sieciowe IBM wyposażone będą w procesory PowerPC 66 MHz, 8 MB RAM (maks. 64 MB), gniazdo szeregowe, równoległe, myszy i PC Card (dawniej zwane PCMCIA). Sprzęt pracuje pod kontrolą wyspecjalizowanego systemu operacyjnego wgrywanego z serwera. Komputery oferowane będą wraz z oprogramowaniem umożliwiającym połączenie z terminalami 3270 i 5250. Według Pawła Sypiańskiego z IBM Polska, spolonizowany pakiet oprogramowania dla Network Station powinien być gotowy na przełomie roku 1996/1997.

Kablowa przeszkoda

Komputery sieciowe IBM mają zastąpić tzw. głuche terminale oraz starsze modele komputerów PC 286, 386, pracujące w sieciach opartych na serwerach AS/400. W efekcie użytkownicy końcowi uzyskają łatwy w obsłudze interfejs graficzny, dla administratorów sieci ważniejsze będzie znaczne zmniejszenie wymagań w zakresie zarządzania systemem komputerowym. Analitycy rynku zwracają jednak uwagę na fakt, iż w niektórych przypadkach, dla użytkowników korzystających z terminali, protokołu Systems Network Architecture (SNA) i kabli dwukoncentrycznych przejście na Network Station oznaczać będzie zmianę protokołu na TCP/IP i konieczność stworzenia nowego systemu okablowania. Przedstawiciele firmy twierdzą, że już teraz pakiet Client Access oferuje naturalny tryb emulacji terminala 5250 za pomocą protokołu TCP/IP, a w przyszłym roku pojawią się na rynku nowe modele Network Station, lepiej przystosowane do współpracy z istniejącą dotychczas infrastrukturą przedsiębiorstw korzystających z serwerów i komputerów mainframe IBM.

Więcej systemów

Jednocześnie IBM zamierza unowocześnić rodzinę serwerów AS/400 poprzez dodanie obsługi systemów operacyjnych AIX i Windows NT Microsoftu, oprogramowania do kontroli przepływu pracy FlowMark. Według przedstawicieli firmy, tego domagali się przede wszystkim klienci z dużych przedsiębiorstw, korzystający z AS/400.

W ciągu 18 miesięcy dostępna ma być również wersja oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes, działająca na platformie AS/400. Obecnie oprogramowanie pracuje wyłącznie na wbudowanej w AS/400 płycie serwera PC. Płyta ta korzysta z układu klasy 486. W I kw. 1997 r. będzie wprowadzony upgrade do układu Pentium 166 MHz, co ma w znacznym stopniu zwiększyć wydajność systemu. Nowa, 64-bitowa generacja AS/400 wyposażona jest w różne modele procesorów PowerPC. Denny O'Connell, dyrektor marketingu w dziale AS/400, twierdzi, iż zapowiadana wersja Notes umożliwi uruchamianie tej aplikacji na platformie RISC, co pozwoli produktowi Lotusa obsługiwać większą liczbę użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200