Komputer pomaga leczyć diabetyków

Dzięki komputerowi stało się możliwe opracowanie metody wczesnego wykrywania bardzo przykrego objawu starczej cukrzycy, a mianowicie tzw. stopy diabetycznej i zainstalowanie w jednym z wiedeńskich szpitali urządzenia do tego celu.

Dzięki komputerowi stało się możliwe opracowanie metody wczesnego wykrywania bardzo przykrego objawu starczej cukrzycy, a mianowicie tzw. stopy diabetycznej i zainstalowanie w jednym z wiedeńskich szpitali urządzenia do tego celu. Ma to niezwykle istotne znaczenie, gdyż na ogól tylko w tym stadium można choremu jeszcze pomóc. Cukrzyca prowadzi bowiem do zmniejszenia ukrwienia podeszwy stopy, ograniczenia funkcji nerwów i skłonności do mechanicznego przeciążania stopy, czego następstwem jest nieprawidłowe stąpanie, odciski i na koniec owrzodzenia sto py. Gdy nastąpi uszkodzenie na terapię jest już z reguły za późno.

Podczas badania pedograficznego pacjent chodząc stąpa na małą płytkę pomiarową, w którą wbudowane jest 1016 czujników, odnotowujących 70 razy na sekundę oddziałujące na nie siły. Dzięki temu możliwe jest przy pomocy komputera obliczenie nacisku wywieranego w każdym momencie na podeszwę stopy i przedstawienie go graficznie. Ponieważ przy tym dają się oddzielnie odnotować naciski na poszczególne obszary podeszwy - poduszkę, piętę, palce - można dokładnie ustalić, jaki nacisk i jak długo wywierany jest podczas każdego kroku na poszczególne miejsca stopy. To z kolei pozwala opracować odpowiednie wkładki lub właściwe obuwie ortopedyczne. Ma to ogromne znaczenie, bowiem jak wykazały badania, przeprowadzone przez twórcę tej metody dr Sokola ze szpitala w wiedeńskiej dzielnicy Lanz, nacisk, zwłaszcza na poduszkę stopy, jest u diabetyków niezwykle silny. Dość powiedzieć, że obciążenie zdrowej osoby 30 kg kamizelką nie powoduje jeszcze takiego nacisku na podeszwę stopy, jakiego normalnie doznaje nie obciążony diabetyk. Dlatego właśnie tak ważne jest wczesne wykrycie schorzenia i profilaktyka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200