Komputer multimedialny do domu

Compaq Computer Corp. konsekwentnie realizuje politykę wprowadzania do sprzedaży komputerów standardowo wyposażonych w funkcje multimedialne i telekomunikacyjne, czego przykładem jest najnowsza linia Presario 9500.

Compaq Computer Corp. konsekwentnie realizuje politykę wprowadzania do sprzedaży komputerów standardowo wyposażonych w funkcje multimedialne i telekomunikacyjne, czego przykładem jest najnowsza linia Presario 9500.

Są to komputery wyposażone w procesor Pentium 75 MHz (model Presario 9520) lub 90 MHz (Presario 9538), 256 kB pamięci podręcznej, 8 MB RAM (maks. 136 MB), dysk stały 630 MB lub 1 GB, 14- lub 15- calowe monitory z wbudowanymi głośnikami i mikrofonem (Presario 140 lub 150), kartę graficzną PCI z 1 MB lub 2 MB VRAM (Presario 9538) o rozdzielczości do 1024 x 768 pkt. w (256 kolorów, bez przeplotu), czytnik CD-ROM o poczwórnej prędkości, 16-bitową kartę dźwiękową TrueQ Sound & Motion, procesor do przestrzennego kształtowania emisji dźwięku Spatializer 3-D Surround Sound, faksmodem 19,2/14,4 kb/s z funkcjami automatycznej sekretarki oraz bogaty zestaw oprogramowania na dyskach CD. Model Presario 9538 ma dodatkowo możliwość wyświetlania pełnoekranowych filmów wideo o jakości VHS (30 klatek/s) przy dekompresji zgodnej ze standardem MPEG oraz wejścia/wyjścia Composite i S-Video. Przy korzystaniu z multimedialnych monitorów Presario 140 lub 150 komputer oferuje funkcje głośno mówiącego telefonu pozwalającego na pełną dwukierunkową komunikację.

Presario jest przykładem na to, że z komputera może korzystać nawet osoba nie mająca zbyt wielkiego pojęcia o informatyce. Komputer wyposażono w oryginalne oprogramowanie Presario Gallery, które zależnie od życzenia użytkownika może pełnić funkcje szkoły obsługi komputera, podręcznika, zbioru praktycznych zasad obsługi lub pokazu serii poglądowych klipów wideo.

Do nauki (i to zarówno na poziomie podstawowym, jak i wyższym) przewidziano w Presario Gallery możliwość skorzystania ze słowniczka pojęć związanych z komputerami, nauki obsługi Presario, przewodnika użytkownika, wielulekcji nt. podstaw obsługi komputera, prezentacji korzyści płynących z użycia multimediów czy komunikacji za pośrednictwem komputera.

Z poziomu Presario Gallery można też wybrać środowisko do pracy lub zabawy. Dla najmłodszych udostępniono krainę gier komputerowych, gdzie dzieci mogą się dostać (lub ją opuścić) wyłącznie za pozwoleniem rodziców (system haseł), co ma zapewnić bezpieczeństwo plików na dysku. Do pracy można wybrać system Windows w oryginalnej formie lub uporządkowany przez program TabWorks firmy Xerox, który udostępnia zasoby komputera w formie księgi, której każda strona odpowiada jednej grupie środowiska Windows. Na wystających zakładkach stron widoczny jest tytuł grupy aplikacji - po kliknięciu kursorem, pojawiają się na otwartej stronie księgi ikony aplikacji. Niezależnie do tego, pod ręką są najczęściej używane narzędzia jak zegar, kalkulator, edytor tekstu itp.

Presario Gallery oferuje też uproszczony interfejs użytkownika dla początkujących - tzw. Activity Manager. System sześciu pól (Work Center, Finance, Communications, Maintenance, Reference, Entertainment) ułatwia dotarcie do umieszczonych w tych działach aplikacji lub dokumentów.

Wraz z Presario dostarczane jest także takie oprogramowanie jak m.in. Microsoft Works, Money, Encarta, Publisher, Magic Carpet czy English Trainer. Trzeba przyznać, że zestaw oprogramowania dołączonego do komputera jest bogaty i wybrany szczególnie starannie oraz ciekawie.

Niestety w wersji udostępnionej przez przedstawicielstwo Compaqa w Polsce większość dołączonego oprogramowania - w tym Presario Gallery - teksty i pliki szkoleniowe, oprogramowanie TabWorks i inne, było dostępne jedynie w wersji angielskiej. W polskiej wersji językowej było już środowisko Windows for Workgroups oraz Windows 95.

Komputery Presario 9500

procesor: Pentium 75 MHz (Presario 9520) lub 90 MHz (Presario 9538)

pamięć podręczna: 256 kB - 1 MB

pamięć RAM: 8 MB (maks. 136 MB)

dysk stały: 630 MB (Presario 9520) lub 1 GB (Presario 9538)

Czytnik CD-ROM o poczwórnej szybkości

Karta dźwiękowa: 16-bitowa, stereo, procesor dźwięku 3-D

monitor 14" lub 15": Presario 140 lub 150 z głośnikami i mikrofonem

karta graficzna PCI 1 lub MB VRAM: rozdzielczość 800 x 600 pkt. (65536 kolorów), 1024 x 768 punktów (256 kolorów)

Architektura systemu ISA/PCI gniazda rozszerzeń: 3xISA, 1xPCI,1xISA/PCI

Gwarancja na trzy lata (monitor rok)

OPROGRAMOWANIE (zestaw zależny od modelu)

MS DOS 6.2

MS Windows 3.1 albo Windows 95

MS Works

MS Money

MS Encarta '95

MS Publisher

Magic Carpet

English Language Trainer

Compaq Welcome Centre, Learning Centre

Compaq Presario Gallery (w tym Kids Area, TabWorks, Activity Manager, MS Windows Program Manager) i wiele innych

W obliczu lawinowego rozwoju technologii informatycznych można spotkać się z opinią, że nowe modele coraz bardziej wyrafinowanych komputerów mogą być obsługiwane tylko przez dobrze przygotowanego i przeszkolonego użytkownika. Brak elementarnej wiedzy nt. zasad korzystania ze sprzętu czy oprogramowania może przecież spowodować przykre (np. z punktu widzenia bezpieczeństwa danych) reperkusje. Czy w dobie komputerów multimedialnych, wyposażonych w karty audio, faksmodemy, czytniki CD-ROM i korzystających z najnowszych systemów operacyjnych jest miejsce dla przeciętnego użytkownika? Czy kupując komputer sprzężony z telefonem, wyposażony w automatyczną sekretarkę, głośniki, mikrofon należy zapisać się na kurs obsługi takiego urządzenia lub nabyć stosy podręczników? Komputery Compaq Presario 9500 są przykładem, że można rozwiać takie obawy.


TOP 200