Komputer jak magnetowid

Koalicja firm Hewlett-Packard, Thomson Multimedia, Mitsubishi Chemical, Sony, Yamaha, Ricoh i Philips zapowiedziała, że pierwsze napędy do komputerów PC oraz nagrywarki wideo w standardzie DVD+RW mają się pojawić na rynku w drugiej połowie br. Materiał nagrany na dyski DVD+RW można odtwarzać na standardowych odtwarzaczach DVD z możliwością pomijania wybranych partii filmu.

Konkurencyjny format DVD-RAM wspierany przez japońskie firmy Hitachi, Toshiba i Matsushita Electric Industrial, nie pozwala na odtwarzanie w standardowych odtwarzaczach. Przedstawiciele Philipsa właśnie tę cechę wskazywali jako największą przewagę formatu DVD+RW. Z kolei konkurencyjny format DVD-RW stworzony przez Pioneera - ich zdaniem - choć może być wykorzystywany w standardowych odtwarzaczach, nie jest adekwatny technologicznie do obecnych warunków masowej produkcji. Według HP, DVD-RW jest mniej dokładny i nie oferuje systemu zarządzania usterkami.

Tymczasem w USA coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia do nagrywania wideo, wykorzystujące dyski twarde, produkowane przez firmy Tivo i Replay TV.


TOP 200