Komputer detektyw

Acer zaprezentował na Komputer Expo 2001 notebook Travel Mate z biometrycznym zabezpieczeniem dostępu.

Firma Acer przedstawiła na odbywających się właśnie targach Komputer Expo 2001 nowe modele komputerów przenośnych klasy high-end. Są to Travel Mate 739 z biometrycznym zabezpieczeniem dostępu i Travel Mate 350 z zabezpieczeniem dostępu z wykorzystaniem SmartCard.

Travel Mate 739 TLV jest przeznaczony dla użytkowników wymagających najwyższego bezpieczeństwa informacji i osób mających dostęp do poufnych i tajnych danych firmy. Jak utrzymuje producent, jest to pierwsze na świecie urządzenie wyposażone w zintegrowane zabezpieczenie dostępu za pomocą odcisku linii papilarnych.

Travel Mate 739 TLV ma wbudowany specjalny czujnik biometryczny, sprawdzający linie papilarne. Dołączane oprogramowanie WhoIsIt umożliwia tworzenie różnych profili użytkowników i przydzielanie im różnych praw dostępu. Pozwala także zakodować ważne dane na dysku twardym, dzięki czemu mają do nich dostęp tylko uprawnieni użytkownicy. Gdy ktoś pragnie otworzyć zabezpieczony plik, system prosi o przytknięcie palca do czytnika linii papilarnych i dopiero po takiej weryfikacji plik zostaje otwarty.

"Praca poza biurem sprawia, że niekiedy najbardziej poufne dane firmy opuszczają jej siedzibę w notebookach menedżerów i prezesów" - powiedział Adam Nawrocki, dyrektor Acer Computer Polska. - "Biometryczne zabezpieczenie dostępu jest proste i skuteczne. Dzięki niemu biznesmeni mogą czuć się bezpiecznie, bowiem utrata komputera nie oznacza już dostępu do danych przez niepowołane osoby".

Travel Mate 739 TLV jest wyposażony w procesor Intel Pentium III 850 MHz z technologią SpeedStep i pamięcią operacyjną 128 MB. Wygodę zapewnia 15-calowy wyświetlacz LCD TFT i akumulator Graphite Li-Ion, pozwalający pracować poza biurem przez 5 godzin. Acer Media Bay umożliwia zamontowanie do komputera napędów 8x DVD-ROM, 24x CD-ROM, nagrywarki 4x4x24 CD-RW, stacji dysków o pojemności 120 MB FlexStore LS-120. Standardowo jest tam umieszczony napęd DVD-ROM. Komunikacja z zewnętrznym światem odbywa się przez wbudowany modem 56 Kb/s i kartę sieciową 10/100. Cena komputera w podstawowej konfiguracji wynosi równowartość 5324 USD + VAT.

Pokazano również model TravelMate 350 w bardzo lekkiej i jednocześnie wytrzymałej obudowie, wykonanej ze stopów magnezu. Wyposażony jest on w procesor Mobile Intel Pentium 650 III, 128 MB pamięci RAM, kartę z akceleratorem 3D, 16-bitową kartę dźwiękową, głośniki, mikrofon oraz zewnętrzną kamerę. Komputer ten ma zabezpieczenie dostępu do danych za pomocą Smart Card, na których także zapisuje dane. Jego cena wynosi 3000 USD + VAT.

Więcej informacji:

www.acer.com.pl


TOP 200