Komputer Techmexu

Nowe kontrakty dystrybucyjne, produkcja własnego PC i emisja akcji o wartości 5 mln USD - w planach Techmexu na najbliższe miesiące.

Nowe kontrakty dystrybucyjne, produkcja własnego PC i emisja akcji o wartości 5 mln USD - w planach Techmexu na najbliższe miesiące.

Na tegorocznych targach Komputer Expo '98 firma Techmex SA z Bielska-Białej zamierza zaprezentować komputer, który będzie sprzedawany z jej logo w sieci dystrybucyjnej. "Nie zamierzamy oferować serii komputerów. Z naszym logo pojawi się pojedynczy model, produkowany przez jedną z polskich firm. Ma to być oferta dla małych firm kupujących serwer i dodatkowo kilka stacji roboczych" - twierdzi Jacek Studencki, prezes i założyciel Techmexu SA. W związku z tym firma z Bielska-Białej planuje również podpisać umowę z na dystrybucję monitorów japońskiego producenta. Będą one stanowić część zestawu komputerowego, oferowanego przez tego dystrybutora.

Emisje i zyski

Na przełomie I i II kwartału br. Techmex dokona zamkniętej emisji akcji dla instytucji finansowych na kwotę 5 mln USD. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone m.in. na zakup udziałów w firmach z Czech i Słowacji (po jednej w każdym kraju). Dzięki zakupieniu co najmniej 75% udziałów w każdej z nich dystrybutor z Bielska-Białej zamierza rozszerzyć swoją działalność na te rynki. W ten sposób mają być utworzone dwa pierwsze oddziały Techmexu poza granicami Polski.

W 1997 r. Techmex SA osiągnął obroty w wysokości 110 mln zł, w których 90% udział ma dystrybucja sprzętu i oprogramowania. W tym okresie zysk netto wyniósł 2 mln zł. W bieżącym roku firma planuje osiągnąć sprzedaż w wysokości 250 mln zł i zysk netto na poziomie 8 mln zł. Jacek Studencki zapowiedział, że w 1999 r. spółka zamierza dokonać publicznej emisji akcji i zadebiutować na rynku podstawowym warszawskiej giełdy.

Canon inaczej

Od lutego br. w ofercie dystrybucyjnej Techmexu znajdą się drukarki Canona. Przedstawiciele poinformowali o zmianie sposobu dystrybucji drukarek. Zadecydowano, że będą one dostępne w sieci sprzedaży dystrybucyjnej Computer 2000 Polska i Techmex SA. Dotychczas sprzedaż tego sprzętu odbywała się poprzez sieć resellerów, obsługujących klientów końcowych, a zaopatrujących się w produkty Canona za granicą.


TOP 200