Komputer PC do pracy zespołowej

Wiosenne premiery Hewlett-Packarda - komputer osobisty Vectra XM Series 4

Wiosenne premiery Hewlett-Packarda - komputer osobisty Vectra XM Series 4

Tradycyjnie, jak co roku na wiosnę, Hewlett-Packard prezentuje nowe produkty - w tym roku jest wśród nich komputer osobisty przeznaczony do pracy zespołowej - Vectra XM Series 4.

Komputer ma zintegrowaną z płytą główną kartę sieciową (32 bit PCI Ethernet), reaguje na docierające przez sieć pakiety i potrafi sam zdalnie włączyć się (tzw. LAN Remote Power).

Vectra XM jest zgodny ze standardem DMI (Desktop Management Interface). Podczas pracy komputera działa w tle aplikacja monitorująca wszystkie jego elementy (sprzęt i oprogramowanie). Dzięki temu ze stacji administratora sieci, korzystając z pośrednictwa programu zarządzającego siecią i zgodnego z DMI (jak HP Open View, MS SMS, LANDesk czy OS/2 WARP), można przejrzeć zainstalowane w sieci komputery i ustalić odpowiednią dla nich konfigurację. Standard DMI jest wykorzystywany do zarządzania komputerami osobistymi PC. Podobnie działające oprogramowanie zgodne ze standardem SNMP służy do zarządzania serwerami i urządzeniami sieciowymi (huby, koncentratory, routery).

Dzięki DMI można sprawdzić, na którym z komputerów PC w sieci jest zainstalowana nieaktualna wersja oprogramowania lub który z nich ma uszkodzoną kartę sieciową (aby np. zdalnie go wyłączyć).

Korzystając z komputerów Vectra XM administrator sieci może, np., zdalnie kontrolować instalację w nocy, kiedy sieć nie pracuje - włączyć wszystkie komputery, zrobić update bazy danych z zasobami sieci, wgrać nowe oprogramowanie, sprawdzić, kto jeszcze korzysta z nieaktualnej wersji oprogramowania (inwentaryzacja sieci), i wreszcie zdalnie wyłączyć wszystkie komputery.

Dodatkowo do komputera Vectra XM Series 4 dołączone jest oprogramowanie, które (po podaniu, z jakiego rodzaju ramki korzystamy w sieci oraz jakie są w niej serwery) pozwala na automatyczne dołączenie się - zwykle po kilku minutach - do sieci.

Komputer Vectra XM Series 4 może być wyposażony w procesor Pentium do 166 MHz, pamięć EDO RAM (od 8 do 128 MB) oraz system Windows for Workgroup lub Windows'95.

Standard DMI (Desktop Management Inteface) pozwala na skuteczne zarządzanie komputerami osobistymi połączonymi w sieć lokalną. Centralna aplikacja do zarządzania zasobami sieci może - dzięki DMI - wypytywać komputer typu PC (nie zakłócając czy przerywając jego bieżącej pracy) i kontrolować np.:

  • liczbę i rodzaj sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania

  • typ i wersję systemu operacyjnego

  • liczbę wolnych gniazd na karty rozszerzeń

  • rozmiar wolnej pamięci na dysku stałym.


  • TOP 200