Kompleksowe podejście

Od typowego projektu wdrożeniowego usługi konsultingu SAP BTC różni m.in. fakt, że konsultanci angażują się we wszystkie procesy biznesowe i obszary działalności firmy. "Konsultant staje się aktywnym uczestnikiem życia organizacji i poznając tajniki jej funkcjonowania dba, żeby podejmowane działania były postrzegane jako projekt mający na celu poprawę działania firmy" - mówi Łukasz Cieplak. Aby działania takie miały sens, konieczne jest jednak m.in. wyznaczenie jednej osoby po stronie klienta, która od początku projektu pełni rolę pośrednika między konsultantem a organizacją. "W idealnej sytuacji taką osobą powinien być członek zarządu lub przynajmniej kierownik średniego szczebla, którego pozycja w hierarchii firmy pomaga otwierać odpowiednie drzwi" - dodaje Łukasz Cieplak. Konieczne jest jednak określenie jednego lub hierarchii kilku nadrzędnych celów zmian.

Do celu

Po zdefiniowaniu celów tworzona jest strategia realizacji zmian. "We współpracy z klientem i na bazie jego oczekiwań budowana jest kolejka projektów. Ich porządek zależeć może m.in. od strategii rozwoju firmy, wymagań dotyczących określonych korzyści oraz możliwości finansowo-organizacyjnych firmy" - mówi Łukasz Cieplak. Strategia taka koncentruje się głównie na realizacji ustalonych wcześniej założeń przy jednoczesnym umożliwieniu środowiska IT w przyszłości. Często budowane są również różne warianty i architektury potencjalnych rozwiązań w trzech obszarach - procesów biznesowych, organizacji firmy i wykorzystywanego oprogramowania.

Dla każdej z alternatyw tworzone są odrębne analizy kosztów, korzyści, ryzyka i oczekiwanych zwrotów z inwestycji. Na kolejnych etapach wskaźniki KPI są porównywane z wartościami typowymi dla danej branży oraz stanem faktycznym w firmie. Następuje również szacunkowe przeliczenie wartości wskaźników na koszty funkcjonowania firmy lub utracone korzyści. Prognozy realizacji założonych procentowych zmian opierają się na analizie benchmarkingowej stworzonej głównie w oparciu o historyczne dane, którymi dysponuje SAP. Uwzględniają one m.in. zróżnicowane możliwości finansowe firmy oraz optymalną kolejność realizacji zmian pod kątem dążenia do konkretnych korzyści. Warto dodać, że wnioski z przeprowadzonej analizy bywają również uzasadnieniem konieczności zmian w posiadanych środowisku IT i jako takie są istotnym argumentem w dyskusjach z zarządem.

Nie tylko SAP

Choć oferta SAP Business Transformation Consulting opiera się głównie na rozwiązaniach z oferty niemieckiego dostawcy, to w grę wchodzą również rozwiązania firm trzecich. "Przy wyborze zalecanych rozwiązań bierzemy pod uwagę m.in. systemy już wdrożone w środowisku klienta, jego możliwości finansowe oraz stopień dopasowania oprogramowania innych firm do dalszych planów rozwoju" - zapewnia Łukasz Cieplak. Konsultanci SAP biorą również aktywny udział w realizacji stworzonych wcześniej planów. Zwykle częścią działań konsultingu BTC są także szkolenia z zakresu metod analizy na potrzeby podobnych projektów w przyszłości. Typowy koszt usług konsultingu Business Transformation Consulting to ok. 5% wartości całego projektu wdrożeniowego dla dużych firm.


TOP 200