Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Bezpieczeństwo infrastruktury przedsiębiorstwa zawsze powinno mieć największy priorytet. Skuteczna ochrona antywirusowa i odpowiednie zabezpieczenie komputerów przed atakami spędzają sen z powiek niejednego administratora. Natomiast rynek rozwiązań do kompleksowej ochrony stacji roboczych oraz serwerów z każdym dniem dostarcza nowe produkty. Niektóre z nich to tylko odświeżone wersje istniejących wiele lat produktów, ale zdarzają się i takie, które zmieniają się na korzyść według wymagań klienta.

Takim rozwiązaniem są z pewnością produkty firmy ESET. Na przestrzeni lat rozwiązania antywirusowe oraz smart security tego producenta cieszyły się uznaniem użytkowników dzięki gwarancji skuteczności przy umiarkowanym obciążeniu systemów oraz prostocie instalacji i zarządzania. Szeroka gama zastosowań sprawiała, że wdrożeniem rozwiązania ESET interesowali się zarówno użytkownicy domowi jak i firmy.

Całkiem niedawno firma ESET udostępniła najnowsze edycje swoich produktów, gdzie najwięcej zmian wprowadzono w elementach przeznaczonych do zastosowań biznesowych. Całkowicie zmieniło się podejście producenta do kwestii licencji, a także w zakresie konfiguracji i zarządzania.

Najważniejsze zmiany

Firma ESET całkowicie przebudowała w swoich aplikacjach wykorzystywany silnik skanujący. Mając na uwadze odciążenie lokalnego systemu od wielokrotnego sprawdzania tych samych elementów, a tym samym znaczne przyspieszenie operacji skanowania, producent korzysta z chmurowego systemu reputacji ESET Live Grid. Dzięki temu pliki raz sprawdzone przez rozwiązania ESET są przy kolejnych skanowaniach porównywane z wzorcem zapisanym w chmurze. Jeśli wzorzec i sprawdzany plik są identyczne program błyskawicznie rozpoznaje, że plik jest znany i nie musi być skanowany.

Nowa wersja rozwiązań ESET posiada także mechanizmy znacznie poprawiające wydajność pracy w środowiskach wirtualnych. Technologia ESET Shared Local Cache, działa podobnie do Live Grid. Dzięki współdzielonym zasobom udostępnianym na poziomie hosta, poprawne elementy raz skanowane nie muszą być ponownie sprawdzane.

Wśród produktów na urządzenia końcowe również znajdują się nowe propozycje. Dwa z nich, ESET Endpoint Antivirus oraz ESET Endpoint Security dostępne są teraz dla stacji roboczych z Windows, Linux oraz dla systemów MAC OS X. Nowe wersje chronią dodatkowo serwery plików z zainstalowanym systemem Windows Server (ESET File Security for Microsoft Windows Server). Aplikację do ochrony znajdą dla siebie również użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android (ESET Endpoint Security for Android). Aplikacje dla systemów końcowych wyposażone zostały w nowe, skuteczne narzędzia skanujące potrafiące zidentyfikować nawet najbardziej skomplikowane zagrożenia oraz zaawansowany system blokady programów typu exploit, który potrafi chronić przed wykorzystywaniem luk w zainstalowanych aplikacjach. Zaimplementowane mechanizmy ochrony zostały wyposażone również w algorytmy rozpoznające działanie sieci botnetowych. Dzięki rozpoznaniu ruchu sieciowego odpowiadającego zainfekowanym komputerom (zombie) blokuje on wszelkie działania mające na celu przeprowadzenie ataku na zewnątrz.

Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Nowy pakiet licencji produktów ESET

Jednak dwie najbardziej charakterystyczne zmiany w nowej wersji dotyczą modelu licencjonowania oraz konsoli centralnego zarządzania. W pierwszym przypadku utworzono centralną konsolę zarządzania licencjami, ESET License Administrator (ELA), która przede wszystkim umożliwia przejrzysty widok posiadanych licencji w podziale na już wykorzystane i wolne, możliwe do użycia. Dzięki ELA administrator w prosty sposób w ramach jednego konta synchronizuje wszystkie posiadane licencje oraz może dodawać kolejne w miarę powiększania się środowiska. Znacznie ułatwia to kontrolę nad wykorzystaniem zakupionych elementów oraz dezaktywację licencji z usuniętych urządzeń końcowych. Również dotychczasowa nazwa użytkownika i hasło do aktywacji produktów ESET zostały zastąpione prostym i wygodnym kluczem licencyjnym, z którego wspólnie korzystają wszystkie zakupione rozwiązania biznesowe. Nowe licencjonowanie obejmuje również dotychczas używane produkty i dla obecnych klientów istnieje możliwość zamiany loginu i hasła na nowy format klucza licencyjnego.

Znaczącej zmianie uległa również koncepcja centralnego zarządzania produktami ESET. Konsola zarządzania (ESET Remote Administrator) została przebudowana od podstaw. Uwzględniając sugestie administratorów, którzy musieli na co dzień pracować przy konfiguracji i monitorowaniu produktów ESET oraz mając na uwadze coraz popularniejsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych, interfejs został przebudowany w taki sposób, aby wszystko było przejrzyste i czytelne bez względu na wykorzystywaną platformę.


TOP 200