Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Ciekawym narzędziem, z którego może skorzystać administrator jest Rogue Detection Sensor. Jest to skaner sieciowy pomagający wykryć w infrastrukturze firmowej końcówki, które nie mają jeszcze zainstalowanej ochrony lub takie, które, mimo, że posiadają aplikacje ESET nie zgłaszają się do serwera zarządzającego. Równie przydatną aplikacją jest całkowicie darmowy ESET SysInspector , który generując raporty o stanie systemu pomaga diagnozować problemy z komputerem, w tym brak możliwości instalacji produktów ESET.

Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Konsola Remote Administrator - Panel główny

Konsola administracyjna została zorganizowana w taki sposób, aby wszystko można było łatwo w niej znaleźć bez względu na urządzenie i przeglądarkę, z której się korzysta. Elementy są rozmieszczone i opisane w prosty i przejrzysty sposób tak, że korzystając po raz pierwszy bardzo łatwo znaleźć poszukiwane opcje.

Menu znajdujące się po lewej stronie podzielone jest na kilka obszarów, z których każdy pełni inną rolę. Panel kontrolny zawiera najbardziej aktualne statystyki w postaci wykresów. Elementy wyświetlane w panelu można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb, dzięki czemu, każdy administrator może wyświetlać jedynie najważniejsze dla siebie informacje.

Kolejne obszary to Komputery i Zagrożenia. Pierwszy z nich zawiera listę wszystkich urządzeń, jakie zostały rozpoznane przez system włącznie z tymi, które nie posiadają zainstalowanych aplikacji ESET. Występuje tu podział na grupy dynamiczne (do których stacje są automatycznie przypisane z uwagi na filtry) lub statyczne utworzone na potrzeby administratora. Z poziomu tego obszaru można całkowicie zarządzać ochroną i konfiguracją zabezpieczeń wszystkich elementów końcowych zarówno komputerów jak również urządzeń mobilnych, czy serwerów.

Trzeba przyznać, że konsola administracyjna oferuje bardzo dużo, jeśli chodzi o uzyskiwanie informacji o chronionych systemach oraz pozwala na zaawansowane działania na urządzeniach końcowych, włączając w to deinstalację oprogramowania, wiele poziomów blokowania dostępu do zasobów fizycznych oraz treści internetowych (w dostępnych ponad 140 kategoriach). Konsola zarządzania pozwala również na pełną automatyzację podstawowych czynności administracyjnych począwszy od wykrywania urządzeń końcowych, przez zdalną instalację agentów po planowanie skanowania zarówno dla pojedynczych końcówek jak również dla całych grup. Wszystkie zaawansowane funkcje wykonywane na systemach mogą również zostać spersonalizowane w zależności od rodzaju użytkownika korzystającego z danego zasobu objętego ochroną.

W części Zagrożenia administrator znajdzie komunikaty z problemami dotyczącymi chronionych obiektów podzielone na kategorie, wskazujące jakiego obszaru dotyczą i czy są związane z atakiem sieciowym, czy może zagrożeniem infekcji.

Konsola Remote Administrator posiada również możliwość wygenerowania kilkudziesięciu raportów o stanie chronionych zasobów oraz zdarzeniach, które na nich nastąpiły, co pozwala administratorom znaleźć słabe punkty w obsługiwanej infrastrukturze.

Urządzenia końcowe

Aplikacje ESET w wersji dla biznesu z centralnym zarządzaniem pracują w architekturze klient-serwer. Klientem jest tutaj Agent zainstalowany na urządzeniu końcowym, który komunikuje się z serwerem Remote Administrator. O ile najprościej zainstalować agenta zdalnie za pomocą centralnej konsoli, to istnieje również możliwość ręcznej instalacji agenta oraz aktywowania na nim licencji z pliku, w przypadku, gdy jest to system całkowicie odizolowany od sieci z serwerem Remote Administrator.

Firma ESET w przypadku zastosowania swoich produktów w firmie oferuje ochronę nie tylko stacji roboczych oraz urządzeń mobilnych. Najwyższy poziom ochrony dostarczany jest również dla serwerów, które pełnią w infrastrukturze przedsiębiorstwa różne role. W ofercie znajdują się produkty chroniące usługi przetwarzające duże ilości plików i informacji, skierowane w szczególności dla serwerów plików oraz serwerów pocztowych. Ochronę można zapewnić również instalując produkt przeznaczony dla bram internetowych, który skutecznie realizuje polityki bezpieczeństwa w zakresie odpierania ataków z zewnątrz oraz realizacji polityk kontroli dostępu z poziomu wewnętrznej infrastruktury.

Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Eset Endpoint Security - ustawienia aplikacji na stacji roboczej

W ramach nowej wersji swoich produktów firma ESET oferuje dla biznesu elastyczne pakiety oprogramowania w ramach licencji na konkretne rozwiązania. Należy również pamiętać, że w każdym z nich można wybrać dwa poziomy zabezpieczenia. Jeden, jako kompleksowa ochrona całego systemu na poziomie Security lub ewentualnie tylko na poziomie Antivirus.

Podstawowe pakiety licencyjne ESET Endpoint Security lub Antivirus obejmują jedynie stacje robocze, urządzenia mobilne i konsolę centralnego zarządzania, natomiast wyższe pakiety ESET Endpoint Suite i ESET Secure Business występują z dodatkową ochroną serwerów plików i poczty. Wersja z maksymalną ochroną przedsiębiorstwa ESET Secure Enterprise zawiera wszystkie komponenty pakietów niższych, a ponadto oferuje ochronę bramy internetowej.

Podsumowanie

Jak można się było spodziewać nowa wersja produktów ESET również oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń przy niskim zużyciu zasobów systemowych. Wprowadzone zmiany podniosły funkcjonalność aplikacji oraz rozszerzyły wachlarz obsługiwanych urządzeń i systemów. Mając na uwadze zagrożenia płynące z coraz powszechniej używanych urządzeń mobilnych, pójście w tym kierunku wydaje się strzałem w dziesiątkę, a uruchomienie elementów zarządzania w postaci platformy webowej i dostosowanie jej w szczególności do urządzeń przenośnych powoduje, że kontrolę nad infrastrukturą można pełnić bez względu na miejsce.

O tym, że ESET swoimi produktami może objąć infrastrukturę rozproszoną świadczy również fakt, że cały system zarządzania Remote Administrator można podzielić na poszczególne moduły, gdzie w przypadku odrębnych lokalizacji w szczególności przydaje się proxy.

Również zmiana zarządzania licencjami, sposobu aktywacji produktów oraz podział na kilka pakietów o różnym poziomie ochrony według nas przysłużą się do tego, że klienci, którzy poważnie myślą o kompleksowym bezpieczeństwie swoich systemów chętniej sięgną po produkty firmy ESET.


TOP 200