Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Produkty ESET w praktyce

Mając na uwadze dotychczasowe, raczej pozytywne doświadczenia związane z używaniem produktów ESET na platformach klienckich oraz serwerowych postanowiliśmy sprawdzić jak działają nowe rozwiązania, przechodząc całą ścieżkę od momentu zamówienia do instalacji i konfiguracji w symulowanym środowisku firmowym.

Licencje

Przede wszystkim rozpoczęliśmy od zalogowania się do konsoli zarządzania licencjami. Po zamówieniu odpowiedniej ilości licencji do naszego środowiska testowego otrzymaliśmy z firmy ESET email z kluczem licencyjnym do aktywacji zamówionych elementów oraz wszystkimi niezbędnymi informacjami koniecznymi do zarządzania i instalacji. Warto wspomnieć, że jeśli klient wybierze jednak do instalacji produkty w wersji 5 lub starszej, do wiadomości dołączone są również nazwa użytkownika i hasło niezbędne do aktywacji w starym modelu licencjonowania. Dodatkowo mail zawiera Identyfikator Publiczny, który służy do identyfikacji licencji przez osobę trzecią na przykład administratora odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i zarządzanie i dystrybucję środowiska ESET.

Ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie informacje konieczne do zalogowania się do konsoli ESET License Administrator (ELA) przesyłane są w pojedynczej wiadomości. W kolejnej klient dostaje hasło do konsoli, które w połączeniu z kluczem licencyjnym należy użyć do pierwszego zalogowania i zarejestrowania licencji. W ELA można również w razie potrzeby wskazać dodatkowego administratora licencji.

Konsola ESET License Administrator jest skonstruowana w niezwykle prosty sposób. Składa się z kilkuelementowego menu, gdzie po kliknięciu dowolnie wybranej pozycji w centralnej części ekranu wyświetlają się możliwe do określenia opcje. Każdy, kto zarządza dystrybucją licencji w firmie może tu sprawdzić, które elementy są już wykorzystane oraz ile z nich pozostaje jeszcze do dyspozycji na nowe urządzenia końcowe.

Kompleksowe bezpieczeństwo dla biznesu – test nowych rozwiązań firmy ESET

Kreator instalacji Remote Administrator Server - wybór modułów

Centralne zarządzanie

Żadna firma nie obejdzie się bez centralnego zarządzania infrastrukturą w tym aplikacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo stacji roboczych, serwerów oraz urządzeń mobilnych. Dlatego w kolejnym kroku sprawdziliśmy działanie ESET Remote Administrator.

Mimo tego, że to produkt całkowicie zmieniony bez problemu obsługuje starsze wersje aplikacji ESET. W przypadku wątpliwości na stronie producenta można znaleźć listę produktów, których obsługa jest wspierana przez nową konsolę administracyjną. ESET Remote Administrator to nie tylko sama konsola. Jest to cały system, który pozwala na skuteczne, centralne zarządzanie systemem bezpieczeństwa opartym o produkty ESET. Składa się z kilku elementów, które wspólnie tworzą wydajne narzędzie do kontroli zainstalowanych aplikacji. Podstawą jest Remote Administrator Server, który jest silnikiem całego systemu. Do tego konsola webowa oparta na platformie Tomcat, która pozwala na dostęp z dowolnego miejsca przy użyciu jedynie przeglądarki internetowej. Do składowania danych i statystyk wykorzystywanych przez serwer zarządzający użyty jest jeden z dwóch silników bazodanowych w zależności od systemu, pod którymi pracuje Remote Administrator Server. Jest to MS SQL w wersji Express dla Windows Server oraz MySQL jeśli serwer zainstalowany jest pod linuksem.

Wersje instalacyjne wszystkich produktów dostępne są do pobrania na stronie ESET, a w przypadku konsoli Remote Administrator mamy do wyboru kilka wariantów. Podstawowy z nich to instalacja All-in One przeznaczona na 32 i 64 bitowe systemy Windows zawierająca wszystkie niezbędne do działania komponenty. Zamiennie można ściągnąć instalatory samego Remote Administrator Server bez dodatkowych komponentów przeznaczonych na platformy Windows, Linuks oraz MAC OS X.

Specjalnie dla środowisk wirtualnych utworzono obrazy maszyn dla Remote Administrator Server, Remote Administrator Proxy oraz osobno z modułem zarządzania urządzeniami mobilnymi. Należy wspomnieć, ze wersja proxy jest wykorzystywana do komunikacji z głównym serwerem w przypadku, gdy firma posiada infrastrukturę rozproszoną zlokalizowaną w odległych lokalizacjach.

Sama instalacja przebiega raczej bez problemu, tym bardziej, że produkty ESET mają możliwość wyboru języka polskiego już na poziomie instalacji, co znacznie ułatwia sprawę choćby w przypadku wyboru komponentów.

Konsola administracyjna daje możliwość centralnej administracji produktami zainstalowanymi zarówno na stacjach roboczych, serwerach jak również na urządzeniach mobilnych. Główna zaleta polega na tym, że z poziomu jednego miejsca można zrobić te same operacje, które realizuje się w konfiguracji bezpośrednio na aplikacji zabezpieczającej, a dodatkowo Remote Administrator umożliwia wykonanie tych samych czynności dla wielu stacji lub użytkowników jednocześnie. Centralne polityki bezpieczeństwa można tworzyć na podstawie pojedynczych elementów identyfikacyjnych jak również na podstawie grup. Dzięki możliwości integracji z wieloma domenami Active Directory w prosty sposób można utworzyć grupy dynamiczne, przez co nowy użytkownik lub komputer spełniający wymagania zostanie przypisany do odpowiedniej polityki.


TOP 200