Kompleksowa oferta

HP oprze rozwiązania dla centrów danych na rozwiązaniach przejętego 3PAR.

Obsługujemy 11% rynku pamięci masowych, ale to oznacza, że 89% klientów nie korzysta z naszych produktów. Chcemy to zmienić!

Dave Donatelli, wiceprezes HP i dyrektor działu Enterprise Servers, Storage and Networking.

We wrześniu wygrał z Dellem wyścig o przejęcie firmy 3PAR. Jej rozwiązania mają stać się głównym orężem HP w walce o rynek data center i cloud computing. Przejęcie 3PAR to jeden z elementów strategii budowania głębokiego i szerokiego portfolio produktów. Tę samą strategię obrały Cisco, Oracle i IBM. 3PAR przejęte zostało jednak z kilku powodów. HP doceniło rozwiązania programistyczne 3PAR, rozległą funkcjonalność jej rozwiązań, w tym możliwość wejścia na kilka rynków dzięki tym samym, skalowalnym rozwiązaniom - od średnich przedsiębiorstw, po wielkie korporacje i klientów poszukujących rozwiązań w chmurze. Nie bez znaczenia jest również dotychczasowa historia współpracy 3PAR z firmami oferującymi zasoby zewnętrznych .

"Obsługujemy 11% rynku pamięci masowych, ale to oznacza, że 89% klientów nie korzysta z naszych produktów. Chcemy to zmienić" - mówi Dave Donatelli, wiceprezes HP i dyrektor działu Enterprise Servers, Storage and Networking. 3PAR to macierze, korporacyjne rozwiązania do wirtualizacji i składowania danych oraz systemy pamięci masowych. Po przejęcie 3PAR w ofercie HP znalazły się rozwiązania konkurencyjne wobec rozwiązań EMC, IBM i Hitachi Data Systems (HDS). Fuzja z 3PAR ma więc szansę nie tylko uniezależnić HP od rozwiązań HDS, ale też blokuje Dellowi łatwe wprowadzenie własnej oferty usług oferowanych w modelu cloud computing i rozwiązań dla centrów danych.

HP od pewnego czasu próbuje zbudować kompleksową ofertę rozwiązań do składowania danych. W 2008 r. koncern przejął Lefthand Networks, uzupełniając ofertę o rozwiązania z zakresu wirtualizacji pamięci masowych. W sierpniu 2009 r. koncern kupił zaś firmę IBRIX. Prezentacja HP na październikowej konferencji w Barcelonie nie pozostawia wątpliwości - rozwiązania oparte na technologiach 3PAR zajmą miejsce oferowanych dziś macierzy HP EVA. W najniższym segmencie klientów nadal dominować będzie Lefthand. Natomiast w zasadzie cała reszta rynków pokryta zostanie przez rozwiązania 3PAR. Co więcej, 3PAR ma się stać podstawą oferty skierowanej do dostawców zewnętrznych usług data center i firm oferujących korzystanie z zasobów IT w modelu cloud computing właśnie dlatego, że są rozwiązaniami skalowalnymi w zależności od potrzeb i gwarantują bezpieczeństwo inwestycji w sprzęt na tym szybko rozwijającym się rynku.

"Jesteśmy w samym środku rewolucji, która przeniesie korporacyjną informatykę do zewnętrznych centrów danych. Biznes chce IT z gniazdka w formie prywatnych i publicznych chmur obliczeniowych. Na tym założeniu opiera się idea infrastruktury konwergentnej HP, którą dzięki przejęciu 3PAR będzie mogła zostać szybciej zrealizowana. Naszym celem jest zbudowanie oferty systemów pamięci, które będą mogły być szybko budowane i rozbudowywane, będą w stanie obsłużyć nieprzewidziane obciążenia i różnie zakreślone poziomy dostępności, będą gwarantowały wysokie wykorzystanie istniejących zasobów i niskie koszty zarządzania" - mówi David Scott, dotychczasowy prezes 3PAR, a obecnie wiceprezes HP odpowiedzialny za dział StorageWorks.

Według danych IDC z 2009 r., 15% - z oszacowanego na 44 mld USD - rynku cloud computing stanowić będzie rynek pamięci masowych. David Scott przewiduje, że przyszłość należy do klastrów pamięci współdzielonych przez szereg użytkowników, które dzięki wirtualizacji będą w stanie optymalnie rozłożyć obciążenia nakładane na nie w nieprzewidywalny sposób przez kolejne aplikacje.


TOP 200