Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center

Kompensacja mocy biernej może być odpowiedzią na rosnące koszty utrzymania infrastruktury On-Premise. W jaki sposób rozwiązanie to przyczynia się do obniżenia kosztów za energię elektryczną?

Firmy i organizacje opierające funkcjonowanie swojej infrastruktury informatycznej na własnych centrach danych oraz serwerowniach od pewnego czasu muszą uwzględniać dodatkowy czynnik - rosnące koszty energii elektrycznej, która jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania biznesu.

Opłaty za energię elektryczną coraz częściej są odczuwalne przez organizacje
Źródło: Matthew Henry / Unsplash

Opłaty za energię elektryczną coraz częściej są odczuwalne przez organizacje

Źródło: Matthew Henry / Unsplash

Infrastruktura On-Premise pomimo rosnącej popularności chmury obliczeniowej nadal stanowi podstawę funkcjonowania wielu biznesów. Część przedsiębiorców boi się migracji do chmury ze względu na przetwarzanie danych poza siedzibą firmy, konieczność zmiany funkcjonowania organizacji lub obawę o vendor-lock. Dodatkowo nie w każdym rodzaju biznesu można wygodnie korzystać z rozwiązań chmurowych.

Zobacz również:

  • Nowe DC Atmana

Administratorzy i dyrektorzy IT w organizacjach, które posiadają własne serwerownie, centra danych oraz rozbudowaną infrastrukturę informatyczną coraz częściej spoglądają na rosnące rachunki za energię elektryczną. Ostatnie podwyżki spowodowały zauważalny wzrost kosztów utrzymania infrastruktury On-Premise. Koszty energii elektrycznej zakontraktowane na 2022 rok najprawdopodniej nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, a organizacje będą musiały zrewidować swoje finanse i przystosować je do nowych cen energii elektrycznej.

W tym miejscu wielu dyrektorów IT zastanawia się co zrobić, aby zminimalizować wydatki energię elektryczną. Można rozważyć aktualizację sprzętu, przeniesienie części usług do chmury (tzw. wdrożenie chmury hybrydowej) lub wyłączenie niepotrzebnych urządzeń. Działania te nie przyniosą jednak spektakularnych rozwiązań. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zainteresowanie się kompensacją mocy biernej - rozwiązaniem, które na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy znacząco zyskało na popularności.

Czym charakteryzuje się kompensacja mocy biernej i jak może wspomóc funkcjonowanie nowoczesnej infrastruktury On-Premise?

Kompensacja mocy biernej - sięgnij po ukryte oszczędności

Przed omówieniem działania kompensatorów mocy biernej warto chwile poświęcić poszczególnym rodzajom energii, która jest rozliczana przez operatora energii elektrycznej. Odbiorniki, które znajdują się w naszych mieszkaniach, domach, gospodarstwach, firmach, przedsiębiorstwach oraz serwerowniach czy centrach danych najczęściej pobierają z sieci dwa rodzaje energii elektrycznej - moc czynną oraz bierną. Moc czynna jest przez nie zamieniana na faktyczną energię, która zasila urządzenia elektroniczne. Moc bierna jak sama nazwa wskazuje nie służy do produkcji energii. Moc bierna stale przemieszcza się pomiędzy źródłem energii, a jej odbiornikiem. Moc bierna jest niezbędna do funkcjonowania odbiorników, ale jej nadmiar jest niekorzystny i wpływa negatywnie na opłaty za energię elektryczną. W skrócie przedsiębiorstwa płacą z moc bierną, która jest zbędna do poprawnego funkcjonowania serwerowni.

Utrzymanie infrastruktury On-Premise oznacza spore wydatki na energię elektryczną
Źródło: Taylor Vick / Unsplash

Utrzymanie infrastruktury On-Premise oznacza spore wydatki na energię elektryczną

Źródło: Taylor Vick / Unsplash

Ilość poboru energii elektrycznej w dużej mierze zależy od wielkości, charakteru i ilości odbiorników, a także sposobu ich pracy. Mowa o serwerach, macierzach dyskowych, a także infrastrukturze pomocniczej - windach, klimatyzacjach, pompach ciepła, oświetleniu, instalacjach przeciwpożarowych itp.

W dużych organizacjach, które posiadają kilka pomieszczeń z serwerami opłaty za energię elektryczną mogą być liczone w tysiącach złotych miesięcznie. W przypadku niezoptymalizowanego środowiska opłaty za moc bierną mogą stanowić nawet do 40% wszystkich opłat za dystrybucję energii.

Zainteresuj się fakturą za energię elektryczną

Administratorzy oraz dyrektorzy IT rzadko kiedy samodzielnie rozliczają koszty i wydatki poniesione na energię elektryczną. Warto zwrócić uwagę na faktury za energię elektryczną pobieraną przez serwerownie oraz centra danych. Należy sprawdzić kilka ostatnich faktur pod kątem ponadumownego poboru energii biernej indukowanej oraz rozliczania energii biernej pojemnościowej.

W przypadku, gdy opłaty za wyżej wymienione usługi wynoszą ponad 250 zł miesięcznie warto zastanowić się nad wdrożeniem systemu kompensacji mocy biernej, który pozwoli wyeliminować dodatkowe wydatki na energię elektryczną ukryte w naszych fakturach.

Jak skompensować moc bierną?

W celu kompensacji mocy biernej warto zdecydować się na usługi firmy posiadającej praktykę w budowie i wdrażaniu tego typu instalacji. Najczęściej wykorzystywane są baterie kondensatorów oraz klasyczne dławiki. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej inteligentnych i aktywnych kompensatorów oraz filtrów harmonicznych, które mają znacznie wyższa wydajność i stopę wzrostu. Ich sprawność sięga nawet 97%, co pozwala na niemalże całkowite wyeliminowanie opłat za ponadumowny pobór energii biernej indukowanej oraz rozliczanie energii biernej pojemnościowej.

Kompensacja mocy biernej ma sporo zalet
Źródło: WrongTog / Unsplash

Kompensacja mocy biernej ma sporo zalet

Źródło: WrongTog / Unsplash

Aktywne kompensatory mocy biernej oraz filtry harmoniczne posiadają możliwość adaptacyjnego dostosowania się do sytuacji w zależności od aktualnego poboru energii elektrycznej przez urządzenia końcowe.

System kompensacji mocy biernej to nie tylko likwidacja ponadnormatywnych poborów mocy biernej, które skutkują obniżeniem rachunków za energię elektryczną. Mało mówi się o zalecie, z której ucieszą się administratorzy oraz dyrektorzy IT. Dobrze dobrany system kompensacji mocy biernej pozwala również na ustabilizowanie i zabezpieczenie własnego systemu energetycznego. Kompensatory mocy biernej wraz z zasilaczami awaryjnymi (UPS) mogą aktywnie oddziaływać na zmieniające się napięcie w instalacji elektrycznej. Elementy te wspierają się również podczas przełączania się z podstawowego źródła energii (sieć elektryczna) na zapasowe zasilanie (zasilacze awaryjne).

Stopa zwrotu instalacji kompensacji mocy biernej

Kompensacja mocy biernej pozwala wyeliminować dodatkowe opłaty za energię elektryczną, które zostały ukryte w fakturach, ale po jakim czasie można liczyć na zwrot poczynionych inwestycji. W przeważającej większości dobrze dobranych instalacji kompensacji mocy biernej można liczyć na zwrot kosztów instalacji w okresie od 4 do 24 miesięcy od daty wdrożenia.

Kompensacja mocy biernej zwraca się nawet w kilka miesięcy
Źródło:  İsmail Enes Ayhan / Unsplash

Kompensacja mocy biernej zwraca się nawet w kilka miesięcy

Źródło: İsmail Enes Ayhan / Unsplash

Co ciekawe wdrożeniem kompensacji mocy biernej zajmują się również sami operatorzy energii elektrycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200