Komórkowe premiery w Barcelonie

Targi Mobile World Congress nie przyniosły wielkich zmian. Nie zabrakło jednak nowych urządzeń i rozwiązań, o których w branży telekomunikacyjnej będzie głośno przez kolejny rok.

Przypadającą na ostatnie dni lutego konferencję Mobile World Congress w Barcelonie zdominowały rozwiązania przeznaczone dla środowiska Google Android lub je wykorzystujące. Na tym systemie bazowała większość prezentowanych podczas targów urządzeń. Nie zabrakło rozwiązań opartych na oprogramowaniu Microsoft, nowych usług mobilnych, a także propozycji dla operatorów telekomunikacyjnych.

Windows 8 i Windows dla platformy ARM

Podczas targów zaprezentowano wstępną wersję środowiska operacyjnego Windows 8. Możliwości oprogramowania na tabletach wykorzystujących referencyjne rozwiązania firm ARM i Nvidia. Wprowadzone w środowisku Windows 8 funkcje i zmiany w sposobie obsługi systemu mają być odpowiedzią na zmiany pokoleniowe zachodzące wśród użytkowników komputerów. Windows 8 ma być pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu zaprojektowanym na ekrany dotykowe, ale przedstawiciele MS zapowiadają, że oprogramowanie będzie w pełni kompatybilne także z klasycznymi komputerami. Bedzie to pierwsza wersja systemu Windows obsługująca sprzęt oparty na architekturze ARM. Szefowie koncernu chcą zwiększyć potencjał rozwiązań Microsoftu na rynku urządzeń mobilnych. Wpisuje się to w strategię zakładającą stopniową integrację środowisk operacyjnych wykorzystywanych przez rozmaite urządzenia. Po prezentacji MS udostępnił użytkownikom wersję demonstracyjną Windows 8 Customer Preview.

Nokia: 41 megapikseli w komórce

Premierę miały nowe urządzenia marki Nokia. Fiński producent zaprezentował oparty na środowisku Windows Phone telefon linii Lumia. Lumia 610 będzie najtańszym ze wszystkim oferowanych urządzeń tej rodziny. Przedstawiciele Nokii zapowiedzieli nowy telefon wykorzystujący środowisko Symbian Belle, który może wyprzeć z rynku kompaktowe aparaty fotograficzne. Nokia 808 zostanie wyposażona w technologię PureView oraz aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 41 megaplikseli i obiektywem firmy Carl Zeiss.

Władze koncernu zamierzają rozwinąć ofertę usług dla twórców oprogramowania na platformę Windows Phone. Planowane jest uruchomienie wielu usług i narzędzi wspierających niezależnych twórców oprogramowania. Mogłyby one obejmować usługi związane z rozliczaniem opłat za sprzedaż oprogramowania i promocją aplikacji. Planowane jest zacieśnienie współpracy z operatorami sieci komórkowych. Plany mają pozwolić na zwiększenie konkurencyjności rozwiązań firmy Nokia i wypromowanie urządzeń bazujących na mobilnej wersji środowiska Windows.

Telefon Intel inside

Najpóźniej za rok na rynku zadebiutują telefony oparte na układach rodziny Intel Atom. W gronie firm, które zamierzają wprowadzić na rynek telefony oparte na procesorze firmy Intel, znajdują się m.in. firmy: Motorola Mobility, LAVA Mobiles i ZTE. Zdaniem przedstawicieli Intela procesory linii Atom są rozwijane pod kątem zwiększenia wydajności i energooszczędności, a jednocześnie uproszczenia procesów produkcyjnych, aby stały się konkurencyjne względem układów ARM. Najbardziej wydajne procesory przeznaczone dla telefonów będą taktowane zegarem rzędu 2 GHz.

Więcej rdzeni, lepsze wyświetlacze, nowy Android

Przeznaczone dla średniego i niskiego segmentu rynku telefony wyposażone w wydajne, często wielordzeniowe procesory szykuje koncern Samsung. Modele Galaxy Ace 2 i Galaxy 2 mini będą również wyposażone w obsługę technologii komunikacji bliskiego zasięgu NFC. Władze firmy LG planują zdobyć udziały rynkowe dzięki szybkiemu wprowadzeniu na rynek urządzeń korzystających z najnowszej wersji środowiska Android. Na czwartej wersji systemu Google bazować mają bardziej zaawansowane urządzenia firmy HTC. Tajwański koncern planuje wprowadzenie na rynek urządzenia wyposażonego w 4-rdzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 z dedykowanym układem graficznym. Urządzenie HTC One X ma być wyposażone w niemal 5-calowy ekran, złącze HDMI oraz najnowszą wersję interfejsu HTC Sense.

Scentralizowane zarządzanie

Podczas konferencji MWC 2012 nie zabrakło prezentacji rozwiązań do zarządzania korporacyjnymi urządzeniami mobilnymi, i to niezależnie od wykorzystywanych przez nie systemów operacyjnych. Oprogramowanie Sybase Afaria w wersji 7.0 zyska nowy interfejs i funkcje analityczne. Planowana jest integracja narzędzi administracyjnych z systemami pozwalającymi na prognozowanie i optymalizację kosztów usług telefonii oraz transmisji danych. Symantec zaś planuje wprowadzić na rynek oprogramowanie wspierające zarządzanie środowiskami mobilnymi zintegrowane z platformą Microsoft SCCM. Pod koniec lata pojawi się oprogramowanie ułatwiające zarządzanie bezpieczeństwem urządzeń z Androidem.

Apple (nie)obecny

Rozwiązań nie prezentował Apple, ale o firmie sporo się mówiło. W internecie pojawiły się liczne informacje na temat nowych rozwiązań koncernu z Cupertino. Wedle nieoficjalnych zapowiedzi Apple pracuje m.in. nad mniejszą, tańszą wersją iPhone’a i nowymi usługami mobilnymi. Uwagę uczestników MWC skutecznie przyciągnęły również informacje na temat premiery kolejnej generacji iPada.

Polski akcent

Na konferencji MWC 2012 nie zabrakło polskich firm. Swoją ofertę rozwiązań dla dostawców usług prezentował m.in. Comarch. Jego flagowym produktem było oprogramowanie operatorskie pozwalające zautomatyzować działania związane z uruchamianiem nowych usług telekomunikacyjnych i ich wprowadzaniem na rynek. Prezentowano narzędzia wspierające zarządzanie relacjami z klientami, billingowanie, zarządzanie satysfakcją klientów i jakością usług. Współpracująca z firmą Comarch firma OXYCOM prezentowała oferowaną w modelu usługowym platformę wspierającą zarządzanie usługami operatorskimi, w tym m.in. naliczaniem należności, billingami, a także aktywacjami i monitorowaniem jakości świadczonych usług. Rozwiązania telekomunikacyjne prezentowali przedstawiciele firm IPIX, Laboratorium MSF, Maxcom i Systemics-PAB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200