Komórkowe nie tylko telefony

Mobitex - nowoczesny system komputerowej łączności komórkowej - uruchomiono w Warszawie na początku marca br. Po wyposażeniu komputera (także przenośnego) w radiomodem można będzie wymieniać dane cyfrowe z innymi abonentami tej nowej usługi teletransmisji. Zasada działania jest bardzo podobna do stosowanej w telefonii komórkowej - obszar działania pokrywają poszczególne komórki, w centrach których znajdują się stacje nadawczo-odbiorcze. Komunikują się one zarówno między sobą, jak i z odbiorcami znajdującymi się wewnątrz komórki.

Mobitex - nowoczesny system komputerowej łączności komórkowej - uruchomiono w Warszawie na początku marca br. Po wyposażeniu komputera (także przenośnego) w radiomodem można będzie wymieniać dane cyfrowe z innymi abonentami tej nowej usługi teletransmisji.

Zasada działania jest bardzo podobna do stosowanej w telefonii komórkowej - obszar działania pokrywają poszczególne komórki, w centrach których znajdują się stacje nadawczo-odbiorcze. Komunikują się one zarówno między sobą, jak i z odbiorcami znajdującymi się wewnątrz komórki.

System ten dokonuje komutacji pakietów (a nie komutacji łączy). Wówczas płaci się wyłącznie za ilość przesłanych danych, niezależnie od czasu trwania połączenia. Jest to bardzo opłacalne kiedy przesyła się ograniczoną liczbę informacji w nieregularnych odstępach czasu.

Transmisja odbywa się na falach UKF (w pasmie 420 MHz o szerokości 12,5 kHz), co pozwala na przesyłanie danych z prędkością 8 kbit/s przy zastosowaniu inteligentnej korekcji błędów.

Mobitex będzie połączony z siecią pakietową X.25 Telbanku, a w przyszłości poprzez odpowiednią bramkę także z Internetem, co zwiększy predyspozycje i możliwości wykorzystania tego systemu do przesyłania poczty elektronicznej.

Jego głównym przeznaczeniem jest zastosowanie w różnego rodzaju systemach dyspozytorskich, generalnie wszędzie, tam gdzie trzeba wymieniać dane cyfrowe między centralą a dowolną liczbą ruchomych i stacjonarnych odbiorców. Na przykład Mobitex może być wykorzystywany w firmach wysyłkowych (kierowanie kurierów), przedsiębiorstwach przewozowych (weryfikacja kart kredytowych w taksówkach), komunikacji miejskiej (w połączeniu ze stacją GPS można na bieżąco określać położenie autobusów) czy służbach specjalnych (policja, pogotowie) itp. Przygotowanie aplikacji na potrzeby konkretnego dużego użytkownika będzie wymagać pracy integratora systemów i stworzenia odpowiedniego oprogramowania.

Możliwości zastosowań jest bardzo wiele i na całym świecie tego rodzaju systemy zyskują na znaczeniu. W Polsce Mobitex ma objąć swym zasięgiem większe aglomeracje miejskie, a w dalszej kolejności pozostałe obszary naszego kraju. Jego operatorem jest Telbank S.A. (tel. Warszawa 10 20 51).

Jest to system otwarty, bowiem wszystkie specyfikacje techniczne są ogólnie dostępne. Dzięki temu sprzęt nadawczo-odbiorczy będzie oferowany przez niezależnych producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200