Komórkowe Wi-Fi

Coraz większą popularność zdobywają rozwiązania VoWi-Fi (Voice over Wi-Fi), umożliwiające przesyłanie głosu przez sieci bezprzewodowe. Według Infonetics Research wartość rynku telefonów Wi-Fi wyniosła w ubiegłym roku 125 mln USD, dwukrotnie więcej niż w 2004 r. Takie tempo wzrostu utrzyma się przynajmniej przez najbliższe trzy lata - przekonują analitycy.

Tymczasem coraz większą popularność zdobywają rozwiązania VoWi-Fi (Voice over Wi-Fi), umożliwiające przesyłanie głosu przez sieci bezprzewodowe. Według Infonetics Research wartość rynku telefonów Wi-Fi wyniosła w ubiegłym roku 125 mln USD, dwukrotnie więcej niż w 2004 r. Takie tempo wzrostu utrzyma się przynajmniej przez najbliższe trzy lata - przekonują analitycy.

Pierwsze miejsce na liście producentów telefonów Wi-Fi zajmuje mało znana firma SpectraLink. Kolejne przypadły graczom pierwszej ligi - Cisco i Motoroli.

Duże zainteresowanie rynkiem wykazują m.in. D-Link, Linksys oraz Netgear, które pracują nad ofertą dla rynku konsumenckiego.

Obecnie większość telefonów Wi-Fi to urządzenia pracujące w trybie single-mode. Z czasem nieuniknione jest połączenie technologii VoWi-Fi i telefonii komórkowej. Rękę na pulsie trzyma więc Nokia. W fińskim mieście Oulu 50 mieszkańców testuje telefony Nokia 6136, które umożliwiają wykonywanie połączeń komórkowych i Wi-Fi. Przełączanie pomiędzy sieciami jest praktycznie niezauważalne dla użytkownika. Kiedy telefon wykrywa, że znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi automatycznie przełącza połączenia GSM na - tańszą i oferującą lepszą jakość transmisji - komunikację za pośrednictwem bezprzewodowego LAN. Kiedy użytkownik wychodzi z zasięgu sieci, urządzenie wraca do komunikacji za pośrednictwem sieci GSM. Rozwiązania płynnego przełączania pomiędzy sieciami określane są jako UMA (Unlicensed Mobile Access).

W Europie i USA technologią UMA interesuje się coraz więcej operatorów. Od ubiegłego roku BT oferuje UMA z wykorzystaniem Bluetooth i planuje rozszerzenie usług o Wi-Fi. Brytyjczycy zamierzają wykorzystać telefon Motorola A910. Podobne plany ogłosiły m.in. TeliaSonera (w Szwecji i Finlandii) oraz T-Mobile (w USA).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200