Komórkowa megafuzja

Hiszpańska Telefonica chce za 26,1 mld USD przejąć operatora komórkowego O2 działającego w Wlk. Brytanii, Niemczech, Irlandii i na wyspie Man.

Hiszpańska Telefonica chce za 26,1 mld USD przejąć operatora komórkowego O2 działającego w Wlk. Brytanii, Niemczech, Irlandii i na wyspie Man.

Komórkowa megafuzja

Cesar Alierta, prezes hiszpańskiej Telefoniki, zapowiada, że po przejęciu O2 firma nie planuje dalszych transakcji na rynku europejskim.

To największa transakcja telekomunikacyjna w Europie od 2001 r., kiedy Vodafone za 34 mld USD sprzedał Orange francuskiemu operatorowi narodowemu. W tym samym roku powstała O2, spółka wydzielona z BT. Obecnie O2 to szósty co do wielkości operator komórkowy w Europie. Ma ok. 25 mln klientów. W zakończonym 31 marca roku obrachunkowym spółka miała prawie 6,7 mld euro przychodu i 755 mln zysku operacyjnego.

Telefonica chce sfinalizować transakcję w styczniu 2006 r. Umowę musi jednak zatwierdzić europejski regulator. Analitycy spodziewają się kontroferty ze strony Deutsche Telekom. Natomiast przedstawiciele KPN zapowiedzieli, że nie zamierzają składać Brytyjczykom kontroferty.

Przejęcie O2 dałoby Telefonice drugą pozycję na europejskim rynku operatorów komórkowych pod względem liczby abonentów (116 mln). Liderem jest Vodafone, który ma 165 mln abonentów mobilnych. Na kolejnych pozycjach znajduje się Deutsche Telekom - 80 mln i France Telecom - 70 mln.

Zmiana właściciela O2 nie jest zaskoczeniem, choć Telefonica nie była wymieniana pośród potencjalnych nabywców. Głównym kandydatem był Hutchinson Wampoa z Hongkongu, holenderski Koninklijke KPN oraz Deutsche Telekom. Dwie ostatnie firmy złożyły nawet niedawno ofertę przejęcia O2. KPN chciało przejąć niemiecką część O2, natomiast Deutsche Telekom brytyjską i irlandzką.

Ich oferta warta 25,3 mld euro została jednak odrzucona.

Telefonica dotychczas budowała swoją pozycję głównie na rynkach Ameryki Łacińskiej. Od pewnego czasu zdecydowała wzmocnić się w Europie. W marcu br. przejęła za 3 mld USD Cesky Telecom.

Według prezesa Telefonica, Cesara Alierty, jeśli przejęcie O2 dojdzie do skutku, firma nie planuje dalszych transakcji na rynku europejskim.

W pierwszym półroczu 2005 r. Grupo Telefonica miała 17,4 mld euro przychodu (w tym 7,75 mld z telefonii komórkowej) oraz 3,52 mld euro zysku operacyjnego. Firma zatrudnia 173 tys. osób. Łącznie ma ponad 145 mln klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200