Komórki przyspieszą

Już za kilka lat sieci telefonii komórkowej umożliwiać będą przesyłanie danych z prędkością rzędu 25 do 100 Mb/s - twierdzi Peter Olson wiceprezes koncernu Ericsson.

Komórki przyspieszą

Lars E. Svennson - prezes koncernu Ericsson, Peter Olson - wiceprezes firmy

Prezes firmy, Lars E. Svennson oraz wiceprezes ds. strategii Peter Olson, podczas warszawskiego spotkania z dziennikarzami przedstawili wizję Ericssona dotyczącą najbliższej przyszłości rynku telekomunikacyjnego. Szefowie firmy podkreślili, iż rok 2004 był okresem największego wzrostu użytkowników sieci mobilnych w całej historii ich działania - operatorom przybyło niemal 300 milionów nowych klientów. Rozwój w dużej części opiera się na modernizacji sieci GSM i "nakładek" typu GPRS czy EDGE. Jednakże telefonia 3G, wykorzystująca technologię W-CDMA, również odnotowuje wyraźny wzrost. Według danych przytaczanych przez Ericssona, korzysta z niej już 21 mln klientów.

Analiza powyższych informacji pozwala, według Petera Olsona, nakreślić strategię dalszego rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Silny nacisk położono na konwergencję, czyli przenikanie się i konsolidację zarówno dostarczanych usług, funkcjonalności poszczególnych urządzeń jak i całych sieci dostępowych. Wiceprezes Ericssona zwrócił uwagę na łączenie ze sobą funkcji telefonii, internetu oraz telewizji (triple play services) także w obszarze usług mobilnych. Szybkości przesyłania danych w sieciach mobilnych mają wzrosnąć od obecnych 2 Mb/s (UMTS) do 25-100 Mb/s (tzw. "Super 3G") w roku 2010. Na horyzoncie jest już telefonia czwartej generacji (4G), której teoretyczne opracowania pozwalają uzyskać niewyobrażalną obecnie prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gb/s (przy szerokości pasma 100 MHz).

Zobacz również:

Należy się spodziewać, że do tego czasu nastąpi całościowa migracja architektury telekomunikacyjnej w kierunku usług IP (m.in. VoIP). Już teraz technologie takie jak WiMAX czy HSDPA oferują podobne parametry, jak usługi xDSL dostępne w sieciach stałych. Kwestią czasu jest zatem całkowite przejście do telefonii mobilnej. W związku z tym szerokopasmowość sieci ponownie staje się elementem kluczowym i na tym - zdaniem zarządu Ericssona - powinny się skupić wysiłki firm branży telekomunikacyjnej. Strategię promowania rozwiązań 3G firma będzie kontynuować także w Polsce. Lars E. Svennson potwierdził, że koncern, który jest m.in. partnerem Polkomtela, jest także żywo zainteresowany współpracą z Netią. Przypomnijmy, że Netia Mobile, która wygrała przetarg na częstotliwości UMTS, chce zbudować swoją sieć 3G przy udziale finansowym wybranego dostawcy infrastruktury. Ericsson liczy na to, że kontrakty na rozwiązania trzeciej generacji pozwolą firmie utrzymać dobry wynik do końca roku. W I kw. finansowym firma miała 500 mln euro zysku netto, przy przychodach na poziomie 3,4 mld euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200