Komórka z BlackBerry i Windows Mobile?

Może już wkrótce będziesz mógł kupić telefon pracujący pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych. Umożliwić ma to technologia firmy VirtualLogix. Wykorzystuje ona rozwiązania wirtualizacyjne.

Do inwestorów VirtualLogix - obok Cisco, Intela i Texas Instruments - dołączyła właśnie Motorola. Co prawda trudno się spodziewać, że będzie można kupić komórkę z BlackBerry i Windows Mobile - ze względu na konkurencję producentów tych rozwiązań - niemniej jednak producenci telefonów są zainteresowani wirtualizacją. Może ona bowiem zwiększyć bezpieczeństwo tych urządzeń i obniżyć koszty produkcji aparatów telefonicznych.

Większość systemów operacyjnych dla komórek jest zamkniętych. Główną obawą producentów jest bowiem bezpieczeństwo. Dzięki wirtualizacji jednak, na jednym telefonie mogą zostać zainstalowane dwa systemy operacyjne. Jeden będzie odpowiadał za kontrolę podstawowych funkcji telefonu - w tym odpowiadających za bezpieczeństwo - oddzielając je od aplikacji instalowanych i dostosowywanych do własnych potrzeb przez użytkowników. Te pracowałyby na drugiej instancji systemu operacyjnego.

Zobacz również:

Na razie rozwiązania VirtualLogix są stosowane do redukcji kosztów tworzenia nowych modeli telefonów. Umożliwiają one bowiem użycie jednego procesora do obsługi wielu różnych funkcji multimedialnych. Jak zapewniają specjaliści, to obniży koszt produkcji nowoczesnych modeli telefonów do 100 USD.

Motorola chce wykorzystać technologię VirtualLogix przede wszystkim w telefonach komórkowych, choć nie wyklucza jej zainstalowania także w sprzęcie sieciowym.


TOP 200