Komisja Europejska zamierza wprowadzić patenty na oprogramowanie

Ich wprowadzeniu sprzeciwiają się przedstawiciele małych i średnich firm teleinformatycznych. "Zmiany w prawie patentowym mają zostać przeprowadzone po konsultacjach z producentami oprogramowania" - zapewniają przedstawiciele Komisji.

Komisja Europejska - przy współpracy z producentami oprogramowania - zamierza wprowadzić poprawki do obowiązującego w Unii systemu patentowego. Ma to doprowadzić także do jego ujednolicenia w krajach piętnastki. "Brak zharmonizowanych przepisów stanowi podstawową barierę rozwoju tego przemysłu, konkurencyjności i rozwoju rynków wewnętrznych Unii Europejskiej" - twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej. Na stronach internetowych Komisji opublikowano specjalny dokument konsultacyjny. Producenci mogą nadsyłać opinie do 15 grudnia br.

W Europie nie można teraz opatentować konkretnej aplikacji. Patenty mogą zostać wydane natomiast dla rozwiązań je wykorzystujących. Zdaniem przedstawicieli niektórych firm, wprowadzenie patentów może jednak ograniczyć powstawanie nowych produktów. Sceptyczne głosy pojawiają się najczęściej wśród małych i średnich firm.

Komisja Europejska zamierza uwzględnić przy podjęciu ostatecznej decyzji cztery czynniki: wpływ na rozwój i konkurencję, działalność gospodarczą w Europie, handel elektroniczny oraz tworzenie i rozpowszechnianie oprogramowania na zasadach open-source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200