Komisja Europejska przyznała miliard euro na badania nad grafenem

Badania nad grafenem oraz projekt badań nad ludzkim mózgiem zostały wybrane przez Komisję Europejską jako projekty flagowe w ramach europejskiego programu "Nowe Technologie i Technologie Przyszłości" (FET). Wczoraj KE ogłosiła laureatów ogłoszonego w ramach programu FET konkursu, przeznaczając na każdy z tych projektów po miliardzie euro.

Projektem badań nad grafenem kieruje profesor Jari Kinaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. W inicjatywę zaangażowanych będzie ponad 100 grup badawczych ze 136 głównymi badaczami, wśród których jest czterech laureatów Nagrody Nobla. W skład konsorcjum realizującego ten flagowy projekt UE wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME). Zajmującym się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych zespołem kieruje dr inż. Włodzimierz Strupiński, który jest także współautorem programu badań kluczowych dla realizacji całego projektu.

W Polsce badania nad zastosowaniem grafenu są finansowane m.in. w ramach programu GRAF-TECH realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. "Inwestowanie w najbardziej innowacyjne technologie i rozwiązania zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty jak grafen" - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. "Program GRAF-TECH już wzmocnił pozycję polskich naukowców i przedsiębiorców na rynku międzynarodowym, a teraz dzięki udziałowi ITME w unijnym projekcie flagowym mamy szanse stać się liderami w kluczowych obszarach techniki" - dodaje prof. Kudrycka.

Zobacz również:

  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów
  • Wynaleziono nadprzewodzącą diodę, która zrewolucjonizuje komputery

W ramach flagowego Projektu Grafenowego zostaną zbadane i wykorzystane właściwości tego materiału. W ramach drugiego z ogłoszonych wczoraj przez KE projektów flagowych powstanie największe na świecie urządzenie do stworzenia najbardziej szczegółowego modelu mózgu, służącego do badania funkcjonowania mózgu człowieka i w końcowym efekcie do opracowania indywidualnej terapii chorób neurologicznych i pokrewnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200