Komisja Europejska ostrzega Microsoft

Microsoft otrzymał od Komisji Europejskiej pięć tygodni na dostosowanie się do wyroku wydanego w marcu 2004 r. W przeciwnym razie KE zamierza karać koncern grzywna 2 mln euro dziennie. Według specjalistów Komisji koncern Microsoft nadal nie przekazał wystarczających specyfikacji technicznych, które umożliwią konkurentom produkcję oprogramowania współpracującego z systemami Windows.

Przedstawiciele Komisji podkreślają, że minął już rok odkąd europejski Sąd Pierwszej Instancji nakazał Microsoftowi zastosowanie się do decyzji Komisji z marca 2004 r. - Stwierdzamy z żalem, że koncern nie wykonał poleceń. Chcielibyśmy, aby Microsoft wypełnił zalecenia Komisji, a nie dostosował się do własnej interpretacji tamtej decyzji - powiedział Jonathan Todd, rzecznik prasowy komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Przypomnijmy, marcowy wyrok Komisji z 2004 roku, oprócz kary w wysokości 497 mln euro za praktyki monopolistyczne, nałożył na MS obowiązek udostępnienia protokołów komunikacyjnych systemów Windows oraz przedstawienia warunków ich licencjonowania.

Od tamtej pory Microsoft przygotowywał kilka wersji dokumentacji, żadna jednak nie spotkała się z aprobatą Komisji. MS ma pięć tygodni na przygotowanie kolejnej. Jeżeli tego nie zrobi, Komisja zamierza ukarać go grzywna w wysokości 2 mln euro dziennie, począwszy od 15 grudnia br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200