Kolorowy zawrót głowy

Profesjonalne przygotowywanie nawet prostego, kolorowego folderu reklamowego wymaga jak wiadomo skorzystania z wielu specjalistycznych urządzeń. Stacjonarny jednoprzebiegowy skaner DextraPage DF-2400T+ o maksymalnej rozdzielczości 9600 dpi (podczas pracy w trybie 16,7 mln kolorów) jest właśnie jednym z nich.

Profesjonalne przygotowywanie nawet prostego, kolorowego folderu reklamowego wymaga jak wiadomo skorzystania z wielu specjalistycznych urządzeń. Stacjonarny jednoprzebiegowy skaner DextraPage DF-2400T+ o maksymalnej rozdzielczości 9600 dpi (podczas pracy w trybie 16,7 mln kolorów) jest właśnie jednym z nich.

Pierwsze kroki

Instalacja DextraPage jest stosunkowo prosta. Wraz ze skanerem otrzymujemy bowiem: kabel zasilający, kabel SCSI-2, terminator SCSI, kartę kontrolera, dyskietki z programami obsługi oraz IPhoto Plus, przystawkę do skanowania slajdów oraz instrukcję obsługi. W zasadzie należy tylko zamontować kartę kontrolera, ustawić na niej za pomocą zworek odpowiedni adres, podłączyć przewody (kabel SCSI podłączyć przez terminator), odkręcić śrubę zbezpieczającą głowicę i już.

Niestety znacznie trudniejsze jest zainicjowanie jego pracy. (Za pierwszym razem oprogramowanie w żaden sposób nie chciało zobaczyć skanera z powodu braku pamięci.)

Software

Dołączone do DF-2400T+ drivery są silną stroną tego urządzenia. W sterowniku standardu TWAIN można np. ustawiać takie parametry jak: rozdzielczość pozioma i pionowa, rodzaj palety kolorów, ostrość, jasność, kontrast i nasycenie, co pozwala na uzyskanie dość dużej wierności uzyskiwanych obrazów. Natomiast program IPhoto Plus, nie jest niestety niczym szczególnym, co świadczy o tym, iż jego dołączenie należy raczej potraktować jako formę demonstracji możliwości tego urządzenia. Prawdziwe bowiem efekty można zobaczyć dopiero podczas pracy z PhotoStylerem, PhotoPaintem lub Picture Publisherem.

W praktyce

Skaner DextraPage DF-2400T+ może pracować zarówno z komputerami klasy PC jak i z komputerami Macintosh, wyposażonymi w Apple SCSI, a dzięki zastosowaniu w głowicy trzech lamp (RGB), możemy uzyskać za jego pomocą 24-bitowy kolor. Ponieważ opisywane urządzenie jest skanerem jednoprzebiegowym (jeden przebieg głowicy podczas skanowania) oraz ma wbudowany sporych rozmiarów bufor pamięciowy, pełne skanowanie strony A4 w rozdzielczości 300 dpi 24-bit. uzyskujemy w czasie ok. 20 s. (Skanowanie przy większej rozdzielczości trwa oczywiście dłużej, a ponieważ w praktyce stosuje się ją do bardzo małych obrazków, takich jak np. slajdy, nie ma co się nad nią rozwodzić w tym miejscu).

Wspominałem już, że w komplecie znajduje się przystawka do skanowania zdjęć. Składa się ona z ramienia oraz przezroczystej płytki pod którą wkłada się fotografię. Podczas pracy ramię to przesuwa się wraz z głowicą świecącą białym światłem. Efekt jest rewelacyjny - np. slajd małoobrazkowy można powiększyć do rozmiarów A3 bez straty jakości.

Na marginesie

Skaner jest bardzo dobrym urządzeniem adresowanym dla ludzi parających się profesjonalnym DTP (ze względu na cenę i jakość). Podczas eksploatacji nie było z nim żadnych kłopotów, zwłaszcza w środowisku Windows, a jedynymi utrudnieniami były wspomniane już kłopoty z pamięcią oraz długi czas stabilizacji (ok. 1 min.).


TOP 200