Kolorowy wydruk na dwa sposoby

Xerox i Hewlett-Packard zastosowały dwie różne technologie druku kolorowego - LED i laserową.

Xerox i Hewlett-Packard zastosowały dwie różne technologie druku kolorowego - LED i laserową.

Xerox wprowadza do sprzedaży dwie nowe kolorowe drukarki sieciowe: laserową Phaser 790 i pierwszy model LED tej firmy - Phaser 1235, natomiast Hewlett-Packard - serię Color LaserJet 4550. Z wyjątkiem Phaser 1235, która jest nowością w ofercie Xeroxa, pozostałe modele są ulepszonymi wersjami wcześniej dostępnych linii drukarek Phaser 780 i Color LaserJet 4500.

Przede wszystkim szybkość

Phaser 1235 drukuje z prędkością 12 str./min w kolorze i 20 str./min przy druku monochromatycznym na papierze formatu A4. Duża prędkość druku kolorowego jest możliwa dzięki zastosowaniu tzw. liniowego mechanizmu drukowania. Urządzenie jest wyposażone w 4 bębny światłoczułe i matryce diod LED, które niezależnie naświetlają i nakładają każdy z tonerów CMYK podczas jednokrotnego przebiegu papieru. Tego typu konstrukcja nie jest nowością. Już kilka lat temu jako pierwsza tego typu drukarki wprowadziła na polski rynek Oki, a przed dwoma laty Lexmark. Pod względem szybkości Phaser 1235 nie wyróżnia się spośród modeli konkurencyjnych - Lexmark Color 1200 również drukuje z nominalną szybkością 12 str./min i obsługuje format A3.

Jak jednak twierdzą przedstawiciele Xeroxa, Phaser 1235 wykorzystuje "przełomową technologię", która umoż- liwia uzyskanie wysokiej jakości druku. Dotychczas ten parametr był największym problemem w drukarkach LED, które do naświetlania bębna światłoczułego wykorzystują matryce składające się z setek lub tysięcy niezależnych diod, emitujących promieniowanie laserowe. Utrzymanie w produkcji masowej takich samych parametrów dla każdej diody było dotąd poważnym problemem. Odchylenia tych wartości wpływają na niejednolite naświetlanie powierzchni i obniżenie jakości odwzorowania obrazu. Wadą technologii LED jest ograniczenie liniowej rozdzielczości matrycy diod przez fizyczne wymiary elementów emitujących promie- niowanie - obecnie osiągnięto granicę 600 dpi. Zaletami drukarek LED i liniowego mechanizmu druku, oprócz wysokiej szybkości, są: mniejsza liczba ruchomych elementów (brak systemu zwierciadeł kierujących wiązką laserową), co zwiększa trwałość i niezawodność konstrukcji, oraz możliwość druku na kartonie lub innych grubych nośnikach. Nominalna gramatura papieru akceptowanego przez Phaser 1235 to 203 g/m2.

W standardowej wersji Phaser 1235 N oferuje rozdzielczość 1200 x 600 dpi, 64 MB RAM, podajnik na 530 kartek, moduł PostScript 3 i kartę sieciową Ethernet. Ponadto dostępne są modele Phaser 1235 DT i DX, wyposażone w większą pamięć (odpowiednio: 128 i 256 MB) i dysk o pojemności 5 GB.

Phaser 790 jest natomiast klasyczną drukarką laserową z rotacyjnym mechanizmem drukującym. Ma ona rozdzielczość 1200 dpi, do 512 MB RAM i drukuje z szybkością 6 str./min (kolor) oraz 26 str./min (mono).

Mniej ulepszeń - tańszy druk

Rodzina HP Color LaserJet 4550 zastępuje starsze modele Color LaserJet 4500. Nowe drukarki mają przede wszystkim wydajniejsze procesory do przetwarzania grafiki, kartę sieciową HP JetDirect 610N i niższą cenę - ok. 9200 zł netto. Ponadto, jak twierdzą przedstawiciele HP, Color LaserJet 4550 zapewniają koszt wydruku stron czarno-białych taki sam jak sieciowe drukarki monochromatyczne tej firmy. Nominalnie wynosi on 6,5 gr/str. A4. Natomiast koszt druku kolorowego jest szacowany na ok. 38 gr/str.

Color LaserJet 4550 są przeznaczone do zastosowań biurowych. Mają one rozdzielczość 600 dpi (2400 dpi z interpolacją ImageREt 2400), 128 MB RAM (maksymalnie 192 MB), podajnik na 250 kartek, drukują z szybkością 4 str./min (kolor) i 16 str./min (mono). Zawierają wbudowany serwer WWW, umożliwiający zdalne zarządzanie urządzeniem z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Drukarki są dostępne w czterech wersjach różniących się wyposażeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200