Kolorowe drukarki atramentowe

Przedstawiamy materiał zamieszczony w Computerworld USA, w którym porównano cechy najbardziej popularnych na tamtym rynku atramentowych drukarek kolorowych. Większość z nich jest już znana w Polsce, a pozostałe prawdopodobnie pojawią się u nas w najbliższych miesiącach. Poznanie nieobecnych jeszcze na naszym rynku drukarek ma o tyle znaczenie dla potencjalnych nabywców, że będą mogli poczekać z decyzją zakupu na bardziej odpowiadający im produkt.

Przedstawiamy materiał zamieszczony w Computerworld USA, w którym porównano cechy najbardziej popularnych na tamtym rynku atramentowych drukarek kolorowych. Większość z nich jest już znana w Polsce, a pozostałe prawdopodobnie pojawią się u nas w najbliższych miesiącach. Poznanie nieobecnych jeszcze na naszym rynku drukarek ma o tyle znaczenie dla potencjalnych nabywców, że będą mogli poczekać z decyzją zakupu na bardziej odpowiadający im produkt.

Z krótkiego rekonensansu po dystrybutorach tego sprzętu widać, że firmy od dawna obecne na polskim rynku lepiej przystosowały swoje drukarki do naszej specyfiki językowej (Epson i HP). Kupując drukarkę w firmie, która na nasz rynek dopiero wchodzi, należy liczyć się z tym, iż realizacja zamówienia może potrwać.

Polski użytkownik powinien również zwrócić uwagę na cenę i wydajność pojemników z atramentem kolorowym, gdyż 40-dolarowy koszt wydruku 200 kolorowych stron może dla niektórych okazać się zbyt wysoki.

Przedstawionego tu porównania produktów nie należy traktować jako kryterium do podjęcia decyzji o zakupie. Może natomiast być pomocne w zorientowaniu się w najważniejszych parametrach technicznych szerokiej gamy oferowanych drukarek tego typu. Drukarki te pojawiły się na rynku USA przed kilkoma miesiącami lub bardzo niedawno. Zyskały one nadspodziewanie dużą popularność, dlatego producenci ledwie nadążają za popytem. W rezultacie większość z nich nie promuje jeszcze zbyt agresywnie swoich drukarek na naszym polskim rynku. Rzetelna promocja to oczywiście nie tylko reklama, ale również "lokalizacja" produktu. Na marginesie warto zwrócić uwagę na fakt, że dwie najtańsze, choć nie ustępujące innym jakością drukarki Canon BJC 4000 i HP DeskJet 540, nie są jeszcze obecne w Polsce.

Wybierając obecnie drukarkę nie musimy się już ograniczać do dostępnych tradycyjnie barw czarno-białych. Dzięki drukarkom atramentowym dodanie kolorów do naszych prac jest nareszcie łatwe i niezbyt drogie.

Posługiwanie się drukarką tworzącą obrazy jednobarwne przy wykorzystaniu współczesnych aplikacji stosujących kolorowe obrazy oraz graficzny interfejs użytkownika jest równie niepełne, jak oglądanie "Przeminęło z wiatrem" w telewizorze czarno-białym. Na szczęście nie jesteśmy już skazani na drukowanie w różnych odcieniach szarości. W ostatnich latach, będące typowym wyposażeniem biurowo-domowym, drukarki atramentowe z kolorowymi pojemnikami stały się dostępne już za cenę ok. 800 zł. Przy zastosowaniu papieru powlekanego, niewiele droższego od zwykłego, niektóre drukarki pozwalają otrzymać jakość druku nieco tylko gorszą niż kosztujące 25 tys. zł kolorowe drukarki laserowe. W odróżnieniu od drukarek laserowych, które nanoszą na papier suchy barwnik zgodnie z obrazem całej strony wytworzonym w ich pamięci, większość drukarek atramentowych posługuje się płynnym atramentem , nanosząc kolejne linie obrazu na papier podobnie jak drukarki igłowe. Na poziomie wydruków czarno-białych "atrament" nie jest zbyt konkurencyjny dla "lasera", natomiast w świecie koloru rywalizacja jest wyrównana. Używając dla porównania drukarki laserowej QMS Magicolor stwierdziliśmy, iż jest ona niewiele szybsza od drukarek atramentowych. Przy minimalnie wyższym koszcie papieru otrzymujemy więc porównywalne narzędzie do drukowania w kolorze (jeśli pominiemy oczywiście cenę).

Przewodnik kupującego

Przy wyborze drukarki warto rozważyć następujące kryteria.

Rodzaj papieru

Możliwość druku na zwykłym papierze jest istotna w wypadku drukarek biurowych. Atrament, mimo udoskonaleń technologicznych, powoduje deformacje zwykłego papieru poprzez zawilgocenie go, chociaż efekt ten jest mniej widoczny gdy zastosujemy droższy papier powlekany lub specjalny.

Dobra jakość druku bez kolorów

Dobra drukarka biurowa musi dawać wysoką jakość druku czarno-białego, co w typowej codziennej pracy ma jak dotychczas, większe znaczenie niż wydruki w kolorze. Tutaj drukarka laserowa ma przewagę, gdyż pracuje ze zwykłym papierem.

Wierność kolorów

Nie jest to kryterium szczególnie istotne. W biurze potrzebny jest kolor dobry, ale nie znakomity. Bardziej istotna jest jakość druku: cieniowanie, ostrość konturu, rozdzielczość. Pod tym względem drukarki atramentowe nie ustępują QMS Magicolor.

Łatwość obsługi

Przy rozważaniu łatwości obsługi drukarki kolorowej trzeba brać pod uwagę nie tylko operowanie samą drukarką, ale również jej sterowniki, pomoc techniczną, materiały eksploatacyjne i dokumentację. Użytkownik powinien umieć tworzyć dokumenty w kolorze bez specjalnego wysiłku, jak również mieć poczucie niezawodności sprzętu. Oczywiście standardem porównawczym są tu drukarki laserowe.

Koszt eksploatacji

W drukarkach atramentowych koszt jest bezpośrednio związany z liczbą użytych kolorów i wielkością kolorowych obszarów na stronie. Istnieje jednak pewien koszt ukryty: jeżeli nie ma możliwości uzupełniania oddzielnie atramentu określonego koloru, zużycie jednego barwnika może oznaczać konieczność wymiany całego pojemnika, mimo iż zwykle kolory nie są zużywane równomiernie. Koszt atramentu w wypadku omawianych drukarek stanowi ok. 10% ceny samej drukarki. Przy dość intensywnym korzystaniu z drukarki roczny koszt atramentu może równać się cenie całego urządzenia.

Podsumowanie wyników testów

Wszystkie testowane drukarki dają realną możliwość drukowania w kolorze. Przygotowanie ich do pracy i sama konfiguracja są łatwe. We wszystkich przypadkach wymiana pojemników z atramentem jest również prosta. Epson Stylus, ExecJet IIc Lexmarka oraz Marc Color korzystają z intuicyjnych interfejsów dialogowych firmy Software 2000.

Szybkość drukowania była mocno uzależniona od typu zastosowanego papieru. Wszystkie drukarki pracowały szybko na zwykłym papierze, ale z powodu nie zawsze zadowalającej jakości testowano również jakość stosując papier powlekany (co wymaga odpowiedniego ustawienia drukarki). Najszybszą okazała się drukarka Stylus, zarówno przy druku na papierze, jak i na foliach, bez trudu radząc sobie z tekstem i z grafiką. Natomiast czasy uzyskane na innych modelach różniły się znacznie, szczególnie przy druku tekstowego dokumentu napisanego w WordPerfect. Wszystkie drukarki mają porównywalne możliwości różnicowania rodzajów papieru. HP DeskJet 1200C, Stylus i Phaser obsługują złącze równoległe i szeregowe, mają też automatyczne przełączanie emulacji, co oznacza rozpoznawanie języka odbieranych danych (np. PostScript lub PCL).

Stylus i DeskJet 1200C dawały najlepszą jakość druku. Phaser czasami dawał nieostre kolory, zaś ExecJet IIc na foliach przekształcał niebieskie paski tła na kolor brązowy lub zielony. Wszystkie drukarki są dobrze zaprojektowane i mają łatwy dostęp do pojemników z atramentem. Canon i StyleWriter wyglądają identycznie, za wyjątkiem liczby przycisków (StyleWriter ma ich o wiele mniej). Phaser jest jedynym modelem mającym wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Oprócz szybkości i jakości druku Stylus wyróżnia się również ładnym wyglądem i dobrze rozwiązanym pulpitem sterowniczym. Gorzej wygląda to w wypadku DeskJet 540 i StyleWriter, które mają jedynie podstawowe możliwości sterowania.

Być może nie nadszedł jeszcze czas na powszechne stosowanie drukarek kolorowych w biurach, ale jesteśmy już do tego całkiem blisko. Nasze testy wykazują, że drukowanie w kolorze może być z powodzeniem wykonywane na drukarkach atramentowych.

Ocena testowanych modeli

Drukarka Stylus wypadła najlepiej pod względem jakości druku z użyciem 8 kolorów. Trudno w ogóle było znaleźć jej słabe punkty. Sprzedawana jest ze znakomitą dokumentacją, ma rozwinięte możliwości ustawiania typów papieru i jakości druku. Największą jej wadą jest dość wysoka cena - 1830 zł. HP DeskJet 1200C/PS jest o wiele droższa: kosztuje 6100 zł. Mimo ceny ponad trzykrotnie wyższej otrzymujemy mniej więcej taką samą szybkość i jakość druku, a zyskujemy jedynie automatyczne przełączanie emulacji między PostScript i PCL oraz możliwość stosowania oddzielnych pojemników z różnymi barwami atramentu, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacyjne.

Apple Color StyleWriter 2400 oraz HP DeskJet 540 zajęły 3 miejsce. StyleWriter ma ładniejszy wygląd zewnętrzny i łatwiej ją zainstalować. Była wolniejsza od pozostałych przy druku na foliach, ale w sumie również wystarczająco szybko zwalniała monitor do pracy. Dla użytkowników nie szukających wyrafinowanych możliwości ustawiania i nie drukujących na foliach można polecić DeskJet 540. Ta niedroga drukarka ma zadowalającą szybkość przy druku na papierze powlekanym, choć jest raczej powolna przy druku na foliach. Konstrukcja jest solidna, a pulpit kontrolny ma jedynie dwa przyciski.

Lexmark ExecJet IIc jest najtańszym modelem ze wszystkich porównywanych: kosztuje 1200 zł (w USA 25% tańsza). Ma pojemnik na 150 arkuszy papieru (większy niż w innych drukarkach). Największym jej mankamentem jest mała szybkość pracy oraz niemożność wydrukowania barwy niebieskiej na foliach (powodem jest zła współpraca z pakietem PowerPoint, nad czym firma Lexmark już pracuje).

Texas Instruments microMarc Color jest porównywalnie tania z ExecJet IIc. Jest łatwa w instalacji, choć przed instalacją sterowników konieczne jest przeczytanie pliku README. Parametry eksploatacyjne ma średnie, ale jest bardzo dobrze zaprojektowana; na pulpicie sterowniczym jest wszystko, czego użytkownik może potrzebować.

Canon BJC-4000 sprawdziła się pod wszystkimi względami oprócz szybkości. Wolny druk jest jeszcze bardziej dokuczliwy ze względu na opóźnienie powrotu sterowania na monitor, szczególnie przy druku na foliach.

Tektronix Phaser 140 dawała jedną z najlepszych jakości druku na papierze, ale z drukiem na foliach były poważne kłopoty.

Sposób testowania

Do oceny kolorowych drukarek atramentowych zastosowano testy dla tanich drukarek laserowych, zmodyfikowane o specyficzne cechy druku kolorowego. Określono 6 kategorii efektywności pracy, według których oceniano wszystkie modele. Uwzględniono cały system drukowania: samą drukarkę oraz jej sterownik, jak też sposób ustawiania wartości początkowych, wymagania i łatwość obsługi, częstotliwość wymiany materiałów eksploatacyjnych (papier, atrament). Pominięto natomiast w ocenach różnice w stosowanych językach wewnętrznych. System do testów składał się z komputera Gateway 2000 486/DX2 66 MHz z 16 MB RAM, dyskiem 325 MB i adapterem ATI-Mach 32 VL z 2 MB RAM, pracującego pod kontrolą DOS 6.2 i Windows 3.1. Dla Apple Color StyleWriter 2400 użyto komputera Quadra 650 z 16 MB RAM i dyskiem 500 MB, z oprogramowaniem System 7.5. Testowano standardowe konfiguracje drukarek, bez żadnych specjalnych opcji, m.in. dodatkowej pamięci.

Ustawienia początkowe i konfiguracja

W kategorii tej oceniano łatwość instalacji materiałów eksploatacyjnych i oprogramowania. Zwracano uwagę na ułatwienia przewidziane przez producentów, m.in. sterowniki i opcje pulpitu sterowniczego, badając ich wpływ na jakość druku w kolorze. Za satysfakcjonujący wynik uznawano łatwą instalację pojemników z atramentem i programów sterowników. Dodatkowe punkty przyznano za przejrzyste okna dialogowe do ustawiania parametrów, własne programy menedżera wydruków (inne niż w Windows) oraz możliwość obserwacji bieżącego stanu zadania wydruku. Najwyższą punktację otrzymały drukarki mające cztery oddzielne pojemniki na atrament w różnych kolorach, gdyż przy takim rozwiązaniu wyraźnie niższy jest koszt druku. Mniej punktów przyznano drukarkom o jedynie dwóch pojemnikach (atrament czarny oraz pozostałe kolory razem). Dodatkowe punkty przyznano za możliwość i łatwość obsługi sterownika: określanie rodzaju papieru i jakości druku, wybór nośników i jaskrawości oraz kontrastu.

Szybkość drukowania

Zastosowano dwa odrębne tryby pracy: druk na papierze i na foliach, przyznając większe znaczenie pierwszemu z tych nośników. Drukowano dokumenty używając pakietów: Word 6.0a, Excel 5.0, QuarkXPress 3.3, WordPerfect 6.0a dla Windows i WordPerfect 3.0 dla Macintosh. Prezentacje na foliach wykonano za pomocą PowerPoint 4.0 (dla Windows i Macintosh). Oceniano czas powrotu sterowania na monitor oraz zakończenia samego drukowania. Dla oceny pozytywnej wymagano zadowalającego czasu powrotu sterowania oraz wydrukowania wszystkich zbiorów testowych. Odejmowano też punkty za zbyt długie oczekiwanie na powrót aktywnego kursora na monitorze, nawet jeśli samo drukowanie przebiegało szybko.

Wymiary i rodzaje nośnika oraz interfejsy

Dla uzyskania zadowalającej oceny wszystkie drukarki musiały obsługiwać dwa formaty papieru oraz przeźrocza i koperty. Wymagano pojemności podajnika pozwalającej załadować przynajmniej 50 arkuszy. Dodatkowe punkty przyznawano za pojemność ponad 50 arkuszy, inne możliwość druku na innych rodzajach nośników (etykiety, karty magazynowe itp.) i formatach papieru (np. A i B). Podobnie jako zalety potraktowano możliwość korzystania z dodatkowych portów komunikacyjnych (EtherTalk/Ethernet, LocalTalk) i automatyczne przełączanie interfejsu przez samą drukarkę, zależnie od otrzymywanego sygnału. Podłączenie do komputera musiało być oparte na złączu szeregowym lub równoległym.

Jakość wydruku

Wprawdzie możliwe jest określenie pewnych kryteriów oceny jakości wydruku w kolorze, lecz nie zawsze w sposób wystarczający oddają one odczucia użytkownika. Zdecydowano się więc na oceny subiektywne, biorąc pod uwagę kolory, język sterujący drukarką, półcieniowanie i inne czynniki wpływające na plastyczny efekt końcowy. Sprawdzano zdolności druku na papierze zwykłym, papierze zalecanym oraz na foliach. Jakość oceniano w 5 kategoriach: tekstu, fotografii, stopniowania, wypełnienia kolorem i drukowania gotowych rysunków wzorcowych. Wydruki na foliach tworzono spod PowerPoint, a następnie wyświetlano je na projektorze i porównywano z obrazem na 25" monitorze Mitsubishi. Na początek każda drukarka otrzymała po 25 pkt, od których odejmowano po pół lub po całym punkcie za stwierdzone uchybienia. Najwyższe oceny otrzymały urządzenia spisujące się najlepiej przy druku na papierze i na foliach.

Budowa i interfejs użytkownika

W tej kategorii oceniano ogólny wygląd i konstrukcję, jak również wnętrze drukarek oraz ich pulpit sterowniczy. Dobre oceny przyznawano za solidność wykonania, możliwość dopasowania pojemników do różnych typów nośników, jak też za dostatecznie małe rozmiary zewnętrzne. Dodatkowe punkty przyznawano za solidny pulpit sterowniczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200