Kolorowa przyszłość BlackBerry

Rozwiązanie RIM opanowało biznes. Teraz producent ma wkroczyć na rynek konsumencki.

Rozwiązanie RIM opanowało biznes. Teraz producent ma wkroczyć na rynek konsumencki.

Kolorowa przyszłość BlackBerry

Dla wielu jest synonimem mobilnej poczty elektronicznej. Stereotypowy użytkownik każdą wolną chwilę wykorzystuje na korespondencję e-mail, bo... ubogi funkcjonalnie terminal nie pozwala na nic więcej. Wystarczy jednak pobieżnie zapoznać się z aktualną ofertą operatorów i firmy Research In Motion, aby przekonać się, jak bardzo mylna to opinia. Na targach CeBIT przedstawiciele firmy RIM starali się pokazać w jakim kierunku będą rozwijane kolejne BlackBerry.

Zwolennicy terminali BlackBerry podkreślają wygodę, jaką daje bezpośredni, realizowany w czasie rzeczywistym dostęp do firmowego serwera pocztowego, duży ekran i łatwość instalowania nowych aplikacji. Plusem jest również wewnętrzny system wyszukiwania oraz przechowywania kontaktów i wiadomości oraz pełnowymiarowa QWERTY. Według przeciwników, klawiatura BlackBerry jest mało poręczna, zaś rozmiary urządzenia uniemożliwiają wygodne prowadzenie rozmów. Wiele osób narzeka również na sposób nawigacji przy pomocy pokrętła lub - ostatnio - "kulki" nawigacyjnej. Jeszcze innym nie podoba się archaiczny wygląd, kolorystyka i ograniczone możliwości multimedialne terminali firmy RIM.

Push e-mail dla każdego

Według przedstawicieli RIM, zmiany są konieczne ze względu na wzrastającą konkurencję między dostawcami podobnych rozwiązań. "Nie zamierzamy ograniczać się wyłącznie do własnych terminali" - mówi Arno Glompner z europejskiego biura RIM. Jednym z elementów realizowanej strategii zmian jest szersze otwarcie sieci BlackBerry na urządzenia innych producentów. Początkowo z funkcji push e-mail mogli korzystać tylko użytkownicy terminali RIM. Obecnie, dzięki specjalnym aplikacjom, z tej sieci można bez ograniczeń korzystać z użyciem innych terminali.

Umożliwia to aplikacja BlackBerry Connect. Za jej pośrednictwem obsługiwana jest większość nowych smartfonów firm, takich jak: Nokia (m.in. modele Nokia 9300i, E60 i E90), Sony Ericsson (P910i, M600i oraz W950i), (TyTN, Qtek 9000 i 9100, Advantage i Touch). Oprogramowanie BlackBerry Connect współpracuje także z urządzeniami Asus VDA IV i Palm Treo 750v. Być może więc niebawem pocztowe wiadomości elektroniczne przesyłane w technologii push uszczkną nieco popularności klasycznym SMS-om.

BlackBerry dla mas

Kanadyjski producent zapowiada również wejście na rynek konsumencki. Popularyzację terminali firmy RIM na tym rynku mają ułatwić m.in. zmiany w stylistyce urządzeń. Nowe BlackBerry dysponują zmniejszoną klawiaturą i ciekawą kolorystyką. Jeden z nowszych modeli - BlackBerry 8130 Pearl - jest dostępny w kolorze różowym. Rzecz jasna nowe terminale posiadają wbudowany czytnik kart microSD, złącze miniUSD oraz programowy odtwarzacz muzyki i plików wideo. Niemal wszystkie obsługują bezprzewodową transmisję Bluetooth i lokalizację na podstawie nadajników BTS. Najnowsze modele posiadają moduł GPS i umożliwiają korzystanie z sieci WiFi. Mają także aparat fotograficzny.

Jednocześnie RIM nie zamierza wprowadzać zasadniczych zmian w funkcjonowaniu sieci BlackBerry. Pozostanie ona nadal scentralizowana. Władze firmy rozważają jedynie otwarcie nowego centrum przetwarzania danych na potrzeby rynku azjatyckiego. Obecnie wszystkie wiadomości przesyłane do prawie 12 mln terminali BlackBerry przechodzą przez jedno z dwóch centrów danych - w Egham pod Londynem i w kanadyjskim Waterloo.

Więcej aplikacjii bezpieczeństwa

Niektórzy użytkownicy terminali firmy RIM narzekali na stosunkowo małą liczbę aplikacji dla biznesu, działających na urządzeniach BlackBerry. W niedługim czasie sytuacja ta może się zasadniczo zmienić. Firma BlackBerry już ponad rok temu udostępniła pierwsze narzędzia programistyczne, umożliwiające tworzenie oprogramowania na te terminale. Dzięki interfejsom API, zewnętrzni programiści mogą tworzyć oprogramowanie korzystające z rozbudowanej funkcjonalności urządzeń BlackBerry, w tym także z funkcji push e-mail. Właściwie jedynym ograniczeniem narzuconym przed producenta jest, aby wszystkie aplikacje wykorzystujące najważniejsze funkcje BlackBerry zostały zgłoszone do weryfikacji i podpisane cyfrowo. Według przedstawicieli producenta, trwają również rozmowy z największymi koncernami IT, działającymi w sektorze aplikacji biznesowych - takimi jak SAP i Oracle - które firma chce zachęcić do aktywnego tworzenia dedykowanego dla terminali BlackBerry oprogramowania klienckiego swoich aplikacji.

RIM oferuje również darmowe oprogramowanie BlackBerry Unite. Umożliwia ono m.in. współdzielenie plików z poziomu terminala BlackBerry, zdalny dostęp do danych przechowywanych na komputerze oraz synchronizację informacji zapisanych w osobistych kalendarzach. BlackBerry Unite ułatwia także tworzenie kopii zapasowych danych przechowywanych na terminalach BlackBerry. Przedstawiciele RIM podkreślają jednocześnie, że wszystkie dane, zarówno te przesyłane, jak i składowane w pamięci terminala, są bezpieczne. Informacje przechowywane w pamięci BlackBerry są szyfrowane i mogą być zabezpieczone hasłem - tylko od użytkownika zależy jego skuteczność. W wypadku kradzieży terminala możliwe jest zdalne oczyszczenie jego pamięci. Warto dodać, że najbardziej poufne informacje można przechowywać na zewnętrznej karcie pamięci, którą w razie potrzeby można stosunkowo szybko wyjąć.

BlackBerry w biznesie

RIM - wraz z operatorem sieci Orange - organizują bezpłatną konferencję, poświęconą możliwościom zastosowania technologii push e-mail w aplikacjach korporacyjnych. Zaplanowana na wtorek (1 kwietnia br.) konferencja jest skierowana głównie do dyrektorów IT. Na przykładach działających rozwiązań przedstawione mają zostać m.in. mechanizmy działania i korzyści, wynikające z obsługi systemów raportowania, zarządzania zasobami przedsiębiorstwa czy relacjami z klientami z poziomu urządzeń mobilnych. Zademonstrowane zostaną zrealizowane projekty i aplikacje, funkcjonujące na platformie BlackBerry. Podczas spotkania odbędzie się też pokaz związany z integracją aplikacji firmowych ze środowiskiem mobilnym BlackBerry, tak by umożliwić dostęp do niego z poziomu terminala RIM. Szczegółowe informacje pod adresem www.orange.pl/konferencja


TOP 200