Kolorowa drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa Olivetti JP 450 jest przeznaczona do pracy w biurach lub dla użytkowników indywidualnych. Jest to urządzenie klasy popularnej, łatwe w użyciu i oferujące jako opcję możliwość druku w kolorze.

Drukarka atramentowa Olivetti JP 450 jest przeznaczona do pracy w biurach lub dla użytkowników indywidualnych. Jest to urządzenie klasy popularnej, łatwe w użyciu i oferujące jako opcję możliwość druku w kolorze.

JP 450 drukuje z szybkością od 3-5 str./min (tryb LQ lub draft mono), ma rozdzielczość 300 x 300 dpi, 128 kB RAM, gniazdo PCMCIA, port równoległy Centronics oraz podajnik mieszczący 120 kartek formatu A4, Letter lub Legal. Standardowa emulacja to PCL 3+, a jako opcja oferowane są karty do emulacji IBM Proprinter 4207 lub Epson LQ 850. Drukarka ma zainstalowane 5 podstawowych zestawów czcionek z polskimi znakami standardu Latin II lub EE Windows 3.1. Pozwala ona na stosowanie głowic z wymienialnymi pojemnikami na atrament. Według producenta operację wymiany można wykonać 7 razy w jednej głowicy. Pojemnik z czarnym tuszem wystarcza na zadrukowanie ponad 200 kartek A4 z tekstem (ok. 400 tys. znaków). Z drukarką dostarczany jest zestaw 25 fontów TrueType firmy Bitstream, niestety bez polskich znaków oraz dokumentacja w języku angielskim.

Dodatkowym wyposażeniem są: port szeregowy, karty PCMCIA z pamięcią do 4 MB, zestawami fontów lub do emulacji Proprinter 4207 lub Epson LQ 850, kilka typów podajników papieru oraz głowice do druku w kolorze z CMY (Cyan, Magenta, Yellow).

Drukarka ma dodatkowe wejście na papier, które dzięki prostej drodze transportu umożliwia wydruk na kartkach o większej niż standardowa grubości. Przy zamianie głowicy (druk kolorowy lub mono) konieczne jest ręczne przestawienie dźwigni kolor/mono znajdującej się wewnątrz obudowy. Panel kontrolny drukarki zawiera diodę sygnalizującą konieczność wymiany pojemnika na atrament. Sterownik dla systemu Windows umożliwia programowe ustawienie jedynie podstawowych parametrów: rodzaj papieru, jakość i intensywność druku.

Przy druku w kolorze, kolor czarny jest uzyskiwany przez nałożenie podstawowych barw CMY, co oczywiście daje gorszy efekt niż druk atramentem czarnym oraz jest metodą nieefektywną (trzy razy większe zużycie tuszu na każdy punkt) przy drukowaniu stron zawierających mieszaninę czarnego tekstu i kolorowej grafiki. Problem ten występuje jednak w wielu popularnych drukarkach z trójkolorowymi głowicami.

Jakość druku na zwykłym papierze kserograficznym jest dobra dla trybów draft lub NLQ, ale przy wydruku grafiki niezbędne jest stosowanie papierów specjalnych, gdyż zwykły ulega deformacji (pofałdowaniu) na skutek wsiąkania atramentu. Wadą drukarki jest brak mechanizmu umożliwiającego wysychanie stron - przy wydruku wielu kartek z grafiką następuje pobrudzenie kolejnych stron układanych jedna na drugiej zanim atrament zdąży wyschnąć.

Drukarki nie można polecić wymagającym użytkownikom. Jest to model popularny oferujący jakość i szybkość druku wystarczającą do zastosowań biurowych.


TOP 200