Kolor lub szybkość

Wysoka jakość odwzorowania kolorów jest głównym atutem nowych drukarek Epsona.

Wysoka jakość odwzorowania kolorów jest głównym atutem nowych drukarek Epsona.

Epson zaprezentował nową serię drukarek atramentowych Stylus Color, kolorową drukarkę laserową formatu A3 - EPL-C8000 i rozszerzył linię monochromatycznych drukarek sieciowych o dwa modele EPL-1600 (16 str./min) i EPL-4000 (40 str./min). Oprócz EPL-N4000, większość modeli nie imponuje szybkością druku, ale jakość odwzorowania kolorów jest bardzo wysoka.

Pierwszy kolorowy laser Epsona

EPL-C8000 to nowość w ofercie Epsona, który dołącza do coraz liczniejszych producentów przewidujących szybki rozwój rynku kolorowych drukarek stronicowych. Model ten drukuje z szybkością 16 str./min (mono) i 4 str./min (kolor) przy fizycznej rozdzielczości 600 x 600 dpi i na papierze o formacie większym niż A3. Drukarka wykorzystuje nową, opracowaną przez Epsona technologię AcuLaser Color Halftoning, umożliwiającą sterowanie rozmiarami drukowanych plamek i ich zmniejszanie do poziomu 1/128 wielkości standardowej. Wydaje się, że jakość odwzorowania kolorów ma być podstawowym atutem tego modelu, ponieważ pod względem nominalnej rozdzielczości nie przewyższa on większości produktów konkurencyjnych, a z uwagi na szybkość ustępuje wyraźnie nowym drukarkom LED, zaprezentowanym przez Lexmarka i OKI.

Dodatkowym wyposażeniem EPL-C8000 są: zestaw składający się z wielu podajników i odbiorników papieru, skaner, interpreter PostScript 3 i procesor RIP. W zależności od wymagań użytkownika drukarka może być wykorzystywana w studiach DTP lub pełnić rolę kolorowej kopiarki w biurze. EPL-C8000 ma być dostępna na rynku w najbliższych miesiącach, a ceny jeszcze nie ujawniono.

Więcej modeli w rodzinie mono EPL

Serię laserowych drukarek monochromatycznych Epsona rozszerzono o dwa modele sieciowe - EPL-N1600 o szybkości druku 16 str./min (format A4) i EPL-N4000 - 40 str./min oraz możliwość druku w formacie A3. Pierwsza drukarka jest przeznaczona do obsługi grup roboczych, natomiast druga należy do najszybszych obecnie dostępnych modeli takich urządzeń i ma znaleźć zainteresowanie wśród odbiorców korporacyjnych.

Drukarki mają pojawić się na rynku w październiku br. Ich ceny jeszcze nie ujawniono. Nie wiadomo również kiedy będą dostępne w Polsce.

Wyższa jakość Stylus Color

Trzy nowe 2-głowicowe modele - Stylus Color 440, 640 i 740 - mają zastąpić dotychczas oferowane drukarki atramentowe Epsona dla użytkowników indywidualnych i małych biur. Praktycznie są one już dostępne na polskim rynku.

Epson Stylus Color 740 ma rozdzielczość 1440 dpi, nominalną szybkość druku 3,2 str./min (mono) i 1,2 str./min (kolor) i wykorzystuje nowe zaawansowane technologie poprawy jakości druku kolorowego, tj. Ultra MicroDots (Epson zmniejszył pojemność pojedynczych kropli atramentu do rekordowego obecnie poziomu 6 pikolitrów) i Variable-Sized Droplet Technology (system umożliwiający drukowanie punktów o różnych wymiarach). Jak twierdzą przedstawiciele firmy, przy pojemności 6 pikolitrów krople atramentu mają średnicę 45 μm, co przy typowej rozdzielczości ludzkiego wzroku, pozwalającej na rozróżnianie punktów o minimalnych wymiarach ok. 40 μm, umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej, fotograficznej jakości wydruków. Ponadto drukarka jest wyposażona w interfejs USB (oprócz standardowego interfejsu równoległego) i ulepszony rodzaj atramentu, który wraz ze specjalnym, nowym papierem ma umożliwić uzyskanie trwałości wydruków do 5 lat.

Model Stylus Color 640 ma również maksymalną rozdzielczość 1440 dpi, ale drukuje wolniej - 2,2 str./min (mono) i 0,8 str./min (kolor). Natomiast Stylus Color 440 to najprostszy obecnie model w ofercie Epsona, mający rozdzielczość 720 x 720 dpi, przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników domowych.

Trzeba przyznać, że jakość wydruków uzyskiwanych za pomocą nowych modeli drukarek Epsona jest bardzo wysoka, a przy wykorzystaniu druku 6-kolorowego jest to rzeczywiście jakość fotograficzna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200