Kolor dla biznesu

Ceny kolorowych drukarek laserowych na polskim rynku spadły do poziomu ok. 11 tys. zł. Włączanie się do rywalizacji coraz większej liczby firm zwiastuje kolejne obniżki.

Ceny kolorowych drukarek laserowych na polskim rynku spadły do poziomu ok. 11 tys. zł. Włączanie się do rywalizacji coraz większej liczby firm zwiastuje kolejne obniżki.

Laserowe drukarki kolorowe stają się produktem masowym. Tak przynajmniej uważają przedstawiciele firm, które wprowadzają na polski rynek coraz więcej modeli drukarek. Do wzrostu popularności tych urządzeń, uważanych dotąd za bardzo drogie, przyczyniły się obniżki cen. Ceny modeli, których sprzedaż w Polsce rozpoczęła się w październiku br., to minimum 11 tys. zł.

Po kosztach?

W zastosowaniach biurowych drukarki kolorowe nadal są rzadkością Nie tylko ceny, ale i słaba wydajność powodowały, że niewiele firm decydowało się na ich zakup. W nowych modelach szybkość druku wzrosła do 10-12 str./min. Trudniej ocenić poprawę jakości druku, ale również w tej dziedzinie nastąpił znaczny postęp - typowa rozdzielczość wynosi obecnie 600-1200 dpi.

Według przedstawicieli firm zajmujących się sprzedażą tych urządzeń, sytuacja na rynku dopiero zbliża się do punktu przełomowego. Spadek cen sprzętu wiąże się bowiem nie tylko z rozwojem technologii i wzrostem produkcji, ale również z możliwością uzyskania odpowiednio wysokiego zysku ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych. Jeśli producenci drukarek ocenią, że następuje rozwój rynku masowego, mogą zdecydowanie obniżyć ceny sprzętu zmniejszając do minimum opłacalność lub rezygnując z zysku, licząc na szybki wzrost popytu na materiały eksploatacyjne. Tak dzieje się na rynku , gdzie ceny najtańszych modeli zmniejszyły się poniżej 350 zł, ale głowice z kosztują aż połowę lub jedną trzecią część ceny drukarki.

Zalew nowości

Nowe modele kolorowych drukarek stronicowych zaprezentowały Tektronix, Lexmark i Hewlett-Packard. Z liderów tego segmentu rynku tylko Xerox pozostał przy modelach wprowadzonych na początku roku. Ale przedstawiciele tej firmy również zapowiadają wprowadzenie nowych modeli drukarek kolorowych.

W aktualnej ofercie Tektronixa (nr 38 CW 19.10.1998 r.) znalazł się opis 10 nowych modeli, m.in. laserowego Phaser 740N w cenie ok. 11 tys. zł (5 str./min w kolorze) i drukarki stałoatramentowej Phaser 840N - 14,5 tys. zł (10 str./min). Urządzenia drukują w formacie A4 i mają rozdzielczość 1200 dpi (Phaser 740N w najtańszej konfiguracji - 600 dpi w kolorze). Natomiast Phaser 780N to drukarka laserowa drukująca na papierze formatu A3 z szybkością 4 str./min (cena minimum 28 tys. zł).

Lexmark oferuje najszybszy obecnie na rynku model Optra Color 1200 (nr 24 CW 15.06.1998 r.), drukujący 12 str./min, który kosztuje ok. 27 tys. zł. Jest to drukarka typu LED o rozdzielczości 1200 dpi (fizycznie 600 dpi), która może drukować na papierze formatu A3.

Hewlett-Packard najpóźniej wprowadził nowe modele kolorowych drukarek laserowych Color LaserJet 4500 i Color LaserJet 8500. Pewnym zaskoczeniem mogą być parametry tych nowych urządzeń - mają wyjątkowo dużą efektywną rozdzielczość 2400 dpi, ale jednocześnie pracują stosunkowo wolno. Ceny HP są zbliżone do konku-rencyjnych. Sugerowana cena Color LaserJet 4500 (4 str./min w kolorze) to ok. 11 500 zł, Color LaserJet 8500 (6 str./min, moduł duplex) zaś należy do drukarek najtańszych w klasie formatu A3 (kosztuje ponad 23 tys. zł).