Kolejny superkomputer HP

Firma zawarła kontrakt na dostawę superkomputera o wartości 24,5 mln USD dla jednego z laboratoriów Departamentu Energii USA. System zbudowany z 1400 układów Itanium działać będzie pod kontrolą Linuxa.

Hewlett-Packard dostarczy superkomputer o wartości 24,5 mln USD dla jednego z laboratoriów Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Superkomputer HP wyposażony będzie w 1 400 procesorów Itanium nowej generacji (rdzeń McKinley i Madison) oraz 1,8 TB pamięci operacyjnej i dyski twarde o łącznej pojemności 170 TB. Systemem operacyjnym będzie Linux.

System posłuży do obliczeń i przeprowadzania symulacji złożonych problemów chemicznych. Komputer ma być gotowy na początku 2003 r. Hewlett-Packard produkuje średniej wydajności superkomputery SuperDome. Z systemów producenta korzysta wiele instytucji i przedsiębiorstw, m.in. z USA, Francji czy Niemiec.

Zobacz również:

Za najbardziej wydajny superkomputer na świecie uznawany jest obecnie IBM – ASCI White zainstalowany w Lawrence Livermore Laboratory w Stanach Zjednoczonych. System, zbudowany z wykorzystaniem 8192 procesorów, wykonuje 12,3 mld operacji na sekundę.


TOP 200