Kolejny rok fuzji

Grupa Prokom, Grupa ComputerLand i długo, długo nic. Tak można by scharakteryzować zmiany dokonujące się od dwóch lat na polskim rynku informatycznym. Niemniej fuzje objęły także wiele mniejszych firm IT, a kolejne planują inwestycje, nie tylko zresztą w Polsce.

Hinduskie firmy w Polsce

Jako ostatnia nabór specjalistów w Polsce rozpoczęła ZenSar Technology. W Gdańsku powstać ma centrum usługowe, w którym zatrudnienie znajdzie 300 osób. ZenSar specjalizuje się w outsourcingu IT i procesów biznesowych. Gdański ośrodek firmy miałby realizować zlecenia głównie dla klientów z Europy Zachodniej, m.in. Niemiec.

Na inwestycje ZenSar liczył również Wrocław i Kraków. W tym ostatnim centrum badawczo-rozwojowe zdecydowała się założyć inna firma IT z Indii - Tata Consultancy Services. Zapowiedziała ona, że zatrudni w nim 1000 osób. Tata Consultancy już w listopadzie 2005 r. podpisała listy intencyjne z dwoma najważniejszymi krakowskimi uczelniami: Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą.

Kolejnym miastem, którym zainteresowały się firmy z Indii, jest Wrocław. Do 300 osób zatrudni w tym mieście Genpact, spółka indyjskiej firmy i koncernu General Electric. Z kolei w swoim wrocławskim centrum 500 osób chce zatrudnić KPIT Cummings, producent oprogramowania do samochodowych podzespołów elektronicznych. Centrum będzie obsługiwało klientów z Europy Zachodniej, dotychczas obsługiwanych przez biura w Indiach i Wlk. Brytanii.

Największe zmiany na rynku dokonały się za pośrednictwem Grupy Prokom Software, a właściwie jej spółek zależnych - Asseco Poland i ABG Ster-Projekt. Pierwsza z nich łączy się z Softbankiem, a druga ze Spinem. W odpowiedzi na działania konkurencji ComputerLand poinformował o fuzji z Emaxem, który jednocześnie dokonał zakupu firmy Hanslik Laboratorium Oprogramowania działającej na rynku GIS. Biorąc pod uwagę wartość kapitalizacji na warszawskiej giełdzie, największą firmą IT stanie się Asseco Poland, którego wartość - wraz z notowanym również na warszawskim parkiecie Asseco Slovakia - szacowana jest na ok. 3 mld zł. Firma ta wyprzedzi tym samym spółkę matkę - Prokom Software (ok. 2 mld zł), który z kolei jest właśnie w trakcie zwiększania pakietu akcji w warszawskim Compie. Ten ostatni przejął zaś w tym roku Novitus (d. Optiums IC), który przejmuje Computer Service Support.

Asseco rośnie za granicą...

Kolejny rok fuzji

Ekspansja zagraniczna polskich firm IT

Jednym z elementów połączenia Asseco Poland z Softbankiem jest objęcie przez Prokom akcji drugiej z tych spółek, za które wnosi do niej aportem 100% udziałów w czeskim PVT i wydzielony z własnych struktur Departament Automatyki Budynków. Nowa spółka pojawi się na warszawskiej giełdzie na początku stycznia 2007 r. Fuzja Asseco z Softbankiem ma zaowocować m.in. zwiększeniem przychodów ze sprzedaży oprogramowania własnego do sektora administracji publicznej, a także wzrostem wpływów z usług serwisowych i outsourcingu.

Wkrótce potem PVT zostanie przemianowane na Asseco Czech i dokona przejęcia innych czeskich spółek IT. Rozmowy były prowadzone z trzema podmiotami, a do skutku dojdą na pewno dwie akwizycje - firmy tworzącej rozwiązania ERP i systemy do paszportyzacji oparte na GIS. Roczne przychody czeskiej spółki - mającej ponad 1100 pracowników - szacowane są na 180-250 mln zł.

Z kolei na rynku słowackim Asseco Slovakia planuje zakup producenta oprogramowania ERP i firmy specjalizującej się w rozwiązaniach dla sektorów: finansowego, ubezpieczeniowego, usług medycznych i publicznego. W pierwszej połowie 2007 r. Grupa Asseco rozpocznie działalność na Bałkanach oraz w Rosji i byłych krajach ZSRR. Tamtejsze spółki mają zatrudniać odpowiednio 120-220 i 600 osób, a ich obroty szacowane są na 100-160 mln zł i 330 mln zł.

Jednocześnie kierownictwo Asseco Poland postanowiło o połączeniu należących do Grupy producentów systemów ERP - WA-Pro i Softlabu. Asseco ma w nich odpowiednio 70% i 96% udziałów. Na ich bazie powstanie spółka - Asseco Business Solutions, która ma zostać wprowadzona na giełdę. Niewykluczone że w przyszłym roku przejmie ona kolejnego gracza z rynku rozwiązań wspomagających zarządzanie na rynku polskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200