Kolejny polski operator zapowiada uruchomienie sieci 5G

Półtora miesiąca po tym, gdy firma Plus uruchomiła pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G, podobne usługi pojawią się również w ofercie kolejnego krajowego operatora. Chodzi o firmę Orange, która zmodernizowała swoją infrastrukturę i zapowiada, że usługa taka ruszy 1-go lipca tego roku.

Docelowo ok. 1,6 tys. stacji bazowych Orange będzie obsługiwać użytkowników dysponujących urządzeniami 5G. Na początek z usług 5G tej firmy – które będą oferowane pod nazwą hello5G - będą mogli korzystać użytkownicy przebywający w obrębie kilku wielkich aglomeracji, w tym takich miast jak Warszawa, Kraków, Łódź i Katowice. Orange podaje, że w zasięgu działania jego sieci 5G znajdzie się 6 mln osób.

Firma będzie świadczyć usługi 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,1 GHz, używanej obecnie głównie przez połączenia 4G LTE. Informuje też, że mamy obecnie do czynienia z pierwszym etapem budowy sieci 5G.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo? Oczywiście. Ale nie u mnie...
  • 5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany
  • Dzięki nowym technologiom firmy budują swoją odporność#

Orange obiecuje, że po uruchomieniu następnych etapów, które będą wykorzystywać częstotliwości przeznaczone dla takich sieci w Europie, możliwości takich połączeń będą coraz większe. I to zarówno wtedy, gdy będą to usługi konsumenckie, jak i bardziej zaawansowane, dedykowane dla biznesu.

Orange Polska przygotowuje się od jakiegoś czasu do uruchomienia sieci 5G w pasmach określonych przez Unię Europejską, testując dostępne na rynku rozwiązania zgodne z tymi zaleceniami. Chodzi tu o częstotliwości 3,5 GHz i 26 GHz.

Na koniec warto przypomnieć, że Plus zaczął budować sieci 5G na początku tego roku (pisaliśmy o tym więcej tutaj). Sieć 5G tej firmy ruszyła 11-go maja i obejmie swym działaniem siedem dużych miast (Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecina i Wrocławia). Plus wybudował w nich 100 nadajników 5G, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez firmy Ericsson i Nokia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200