Kolejny ogromny spadek sprzedaży PC, ale jedna firma radzi sobie świetnie

Rynek PC przechodzi poważny kryzys co skutkuje ogromnym, dwucyfrowym spadkiem sprzedaży. Widać to przy porównaniu ostatniego, świątecznego kwartału 2015 roku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Dostawy komputerów w ujęciu rocznym spadły poniżej 300 mln sprzedanych sztuk pierwszy raz od 2008 roku. Olbrzymiego spadku nie zahamowała premiera Windows 10, który w przeciwieństwie do poprzednich wersji oprogramowania Microsoftu udostępniony został za darmo posiadaczom komputerów z dwoma poprzednimi edycjami Windowsa.

Nie jest wykluczone, że darmowa aktualizacja do Windows 10 przyczyniła się do spadku wielkości dostaw. Instalacja nowej wersji systemu, który powinien działać na tym samym sprzęcie sprawniej niż poprzednie wersje, mogła przekonać część konsumentów do tego, by odłożyć w czasie zakup nowego komputera.

Zobacz również:

  • Gartner: globalne wydatki na IT wzrosną o 8,6% w 2021 r.
  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów

Słaba sprzedaż komputerów zbiega się w czasie z kolejnymi rekordami w segmencie smartfonów. Jedyną z liczących się firm, która na rynku PC notuje wzrosty, jest Apple. Producent z Cupertino stale znajduje rynek zbytu na swoje MacBooki, ale nadal jego udział w rynku to mniej niż 10 proc. Warto odnotować, że Apple zarabia też najwięcej na rynku mobilnym.

Największym sprzedawcą komputerów, który kontroluje 20 proc. rynku, jest chińskie Lenovo. Pozostałe miejsca na podium należą do HP i Della. Asus z kolei ma podobne udziały rynkowe do Apple'a - 7,9 proc. - a nieco dalej plasuje się Acer.

Kolejny ogromny spadek sprzedaży PC, ale jedna firma radzi sobie świetnie

Znów obserwujemy ogromny spadek sprzedaży komputerów

Dane dotyczące dwucyfrowego spadku sprzedaży komputerów udostępniła firma analityczna IDC. Zauważono, że jeśli do segmentu PC zaliczyć by urządzenia hybrydowe łączące funkcje laptopa i tabletu, nadal obserwowalibyśmy spadek, ale w mniejszym wymiarze 7,5 proc.

źródło: neowin.net, idc.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200