Kolejny model smartfona Galaxy z nowym procesorem z układem GPU bazującym na technologii AMD

Samsung poinformował wczoraj o uruchomieniu na masową skalę produkcji swojego najnowszego procesora mobilnego, który nosi nazwę Exynos 2200. Wiadomo już, że będzie on instalowany w smartfonie Galaxy S22, którego premiery można się spodziewać na początku lutego.

Grafika: Samsung

Układ jest produkowany z wykorzystaniem technologii 4 nanometrów i zawiera nowy procesor graficzny Xclipse, który bazuje na architekturze AMD RDNA 2. Jak podają twórcy układu Xclipse, oferuje on zaawansowane funkcje graficzne, takie jak sprzętowy akcelerator „ray tracing” (który np. tym symuluje fizyczne zachowanie światła obserwowane w rzeczywistym świecie). Xclipse jest w stanie obsługiwać wyświetlacze 4K wykorzystujące częstotliwości 120 Hz i wyświetlacze QHD+ wykorzystujące częstotliwość 144 Hz.

Xclipse będzie również wyposażony w zaawansowany kontroler multi-IP. Zarządza on wydajnością energetyczną układu w celu zmniejszenia zużycia baterii, co jest szczególni istotne w przypadku uruchamiania na smartfonie gier wspierających wysokie rozdzielczości.

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Android Enterprise czyli służbowe telefony pod kontrolą
  • Sprzedaż Galaxy S22 spada - winne obniżanie wydajności GOS

Exynos 2200 jest wyposażony w procesor zawierający osiem rdzeni bazujących na architekturze Armv9 CPU. Rdzenie podzielone są na trzy grupy: jeden bardzo wydajny rdzeń Cortex-X2 (następca Cortex-X1), trzy duże rdzenie Cortex-A710 i cztery małe rdzenie Cortex-A510.

Samsung podaje, że Exynos 2200 będzie również wspierać ulepszoną sztuczną inteligencję, którą oferuje nowa jednostka przetwarzania neuronowego NPU.

Exynos 2200 posiada również modem 5G, który spełnia standard 3GPP Release 16. Modem ten oferuje maksymalną przepustowość rzędu 10Gbps.

Jeśli chodzi o funkcje bezpieczeństwa, to Exynos 2200 zawiera zintegrowany moduł wspierający tego rodzaju mechanizmy oraz układ szyfrujący dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200