Kolejny kasetowy serwer Itanium

NEC poinformował 7 maja, że podejmie w trzecim kwartale br. produkcję wydajnych kasetowych serwerów opartych na procesorach Itanium. Idąc w ślady innych firm, jest to kolejny dostawca systemów obliczeniowych, które zdecydował się wprowadzić ten układ do tego rodzaju serwerów.

Chassis na serwery będzie miało wysokość 10U (44,5 cm) i będzie nosić nazwę Express5800/1020Ba Blade (jest to inne chassis niż to, które NEC zaprojektował na serwery kasetowe oparte na procesorach Xeon). Będzie w nim można umieścić do 9 ultra cienkich serwerów kasetowych, każdy wyposażony w dwa procesory Itanium, 24 GB pamięci RAM i w dwa dyski SCSI. Serwery będą sprzedawane razem z adapterem Infiniband produkowanym przez Topspin Communications.

NEC zdecydował się na procesor Madison 1,6 GHz, chociaż pierwotnie zamierzał użyć nisko napięciowego układu Deerfield. Układ Deerfield pobiera 55 watów, a Madison prawie 100. Oznacza to, że chassis zapełnione w 100% serwerami pobiera moc rzędu 5 kilowatów.

Zobacz również:

Chassis Express5800/1020Ba zawierające minimalną liczbę serwerów zostało wycenione na 79 tys. USD. Dwuprocesorowy serwer kasetowy wyposażony w dwa procesory i 2 GB pamięci RAM kosztuje 8000 USD.


TOP 200