Kolejny gracz w zarządzaniu

Kolejnym etapem ekspansji BMC Software na rynku rozwiązań do zarządzania sieciami korporacyjnymi jest przejęcie firmy Boole&Babbage. BMC stał się konkurentem dla IBM i CA.

Kolejnym etapem ekspansji BMC Software na rynku rozwiązań do zarządzania sieciami korporacyjnymi jest przejęcie firmy Boole&Babbage. BMC stał się konkurentem dla IBM i CA.

Dzięki transakcji, wartej 900 mln USD, BMC Software stanie się jednym z głównych producentów oprogramowania do monitorowania pracy sieci. Dotychczas w tym segmencie dominującą rolę odgrywały dwa rozwiązania - Tivoli firmy IBM i Unicenter produkowany przez Computer Associates. Transakcja umożliwi BMC wejście na kilka trudno dostępnych rynków regionalnych, na których jest już obecny Boole&Babbage. Obie firmy zachowają niezależność, a wynikiem zakupu będzie przede wszystkim konsolidacja tworzonych przez nie rozwiązań.

Integracja rozwiązań

Przejęcie Boole&Babbage ma umożliwić BMC Software rozszerzenie linii produktów do zarządzania sieciami korporacyjnymi. Kierownictwo obu firm będzie prawdopodobnie zmuszone do rezygnacji z kilku innych: przede wszystkim rozwiązań typu agent, technologii tworzonych przez Boole&Babbage, które konkurują z modułami BMC - Patrol Knowledge. "Sukces całego przedsięwzięcia będzie zależał przede wszystkim od tego, jak szybko obaj producenci zdołają zintegrować swoje narzędzia, uzupełnią brakujące w ich ofercie produkty" - mówi Jon Oltsik, analityk z Forrester Research Inc.

Zdaniem przedstawicieli BMC, proces ten będzie się odbywał głównie w obszarze programów, dzięki którym za pośrednictwem jednej konsoli można nadzorować całą sieć korporacyjną, rozwiązań do administrowania systemami OS/390 czy zarządzania zasobami pamięci. Specjaliści z obu firm zajmą się m.in. integracją pakietów BMC Software Patrol & Best/1 i Command/Post Boole&Babbage. Ich użytkownicy będą mogli obserwować z poziomu jednej stacji wszystkie elementy systemu m.in. poszczególne aplikacje, bazy danych, routery i łącza satelitarne.

W poszukiwaniu sojuszników

Przejęcie Boole&Babbage jest kolejnym zakupem dokonanym w tym roku przez BMC. W lutym br. za 285 mln USD kupiono udziały w firmie BGS Systems Inc., produkującej analityczne narzędzia do przewidywania i wykrywania problemów występujących na serwerach i aplikacjach pracujących w sieciach korporacyjnych.

Kierownictwo BMC podpisało także kilka umów, na mocy których ich ostatni produkt Application Service Assurance (ASA) będzie wykorzystany w produktach kilku czołowych twórców systemów klasy ERP. Sojusznikami BMC są już firmy: J.D. Edwards i Baan. Narzędzia BMC będą sprzedawane także razem z pakietem Adstar Distributed Storage Manager IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200