Kolejny gigant przemysłu IT chce rozwijać komputery kwantowe

Okazuje się, że Alphabet (firma będąca właścicielem Google) zainteresowany jest również komputerami kwantowymi i jak donoszą dobrze poinformowane źródła, powołał bez rozgłosu specjalny zespół pracujący nad tego rodzaju systemami obliczeniowymi.

Komputer kwantowy

Zespół nosi nazwę Sandbox i jego głównym celem jest opracowanie technologii, dzięki którym komputery kwantowe otworzą zupełnie nowy rozdział w rozwoju sztucznej inteligencji. Co ciekawe, zespół ten pracuje zupełnie niezależnie od innej powołanej do życia przez Google dwa lata temu grupy roboczej noszącej nazwę Quantum AI.

To właśnie ta grupa ogłosiła niedawno, że udało jej się wyjaśnić zjawisko tzw. „supremacji kwantowej”, które powoduje, iż komputery kwantowe są w stanie przetwarzać dane tysiące razy szybciej niż klasyczne komputery bazujące na krzemie i tranzystorach. Było to tak przełomowe odkrycie, że Informatycy z IBM zakwestionowali nawet jego prawdziwość twierdząc, że póki zespół Google nie przedstawił dowodów na to, że udało mu się wyjaśnić czym tak naprawdę jest „supremacja kwantowa”.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Do opinii publicznej przeciekły wiadomości mówiące o tym, że zespół Sandbox zbudował szereg narzędzi, które pozwalają deweloperom symulować obciążenie kwantowe, wykorzystując do tego opracowane przez Google układy scalone linii TPU. To nowatorskie jednostki obliczeniowe Tensor Processing Unit, które zostały zaprojektowane z myślą o uczeniu maszynowym.

Twórcy układów TPU twierdzą, że zrewolucjonizują one rozwój komputerów kwantowych i pozwolą znacznie zwiększyć liczbę tzw. kubitów, które są sercem tego rodzaju systemów obliczeniowych. Kubity pełnią tę samą rolę co bity i reprezentujące je w standardowych komputerach tranzystory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200