Kolejny dostawca elektrycznego Internetu

Energa Gdańska Kompania Energetyczna SA poinformowała, że prowadzi testy transmisji danych z wykorzystaniem linii elektrycznych. Jest to już drugi po warszawskim STOEN-ie zakład energetyczny, który planuje wprowadzenie do swojej oferty usług sieciowych.

Dystrybutor energii elektrycznej Energa Gdańska Kompania Energetyczna SA prowadzi testy technologii PLC (Powerline Communication), która pozwala na przesyłanie istniejącymi liniami energetycznymi danych telekomunikacyjnych, sygnału wideo i głosu. Testy, które - wg firmy mają wkrótce się zakończyć, przeprowadzane są we współpracy ze szwajcarską firmą Ascom. Ten sam producent dostarczył niezbędny sprzęt telekomunikacyjny dla usług testowanych przez STOEN.

Energa przeprowadza testy na urządzeniach, które będą produkowanych seryjnie. Przesyłanie danych za pomocą przewodów energetycznych jest możliwe dzięki przystawkom, które są montowane w stacjach transformatorowych i złączach kablowych. Do odbioru Internetu w domu potrzebny jest komputer i niewielki specjalny "modem" podłączany do gniazdka elektrycznego.

Zobacz również:

  • Data storytelling jako kluczowa umiejętność w podejmowaniu decyzji opartych na danych
  • Polski biznes stawia na chmurę i 5G

Zarząd spółki prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, aby zaoferować tę usługę komercyjnie w 2002 r. W Polsce jest ok. 10 tys. km linii przesyłających prąd, które mogą być wykorzystane jako dostęp do Internetu. Gdańska Energa posiada ok. 16% rynku dystrybucji energii w Polsce. Z usług firmy korzysta ok. 2,5 mln odbiorców, z czego 90% stanowią gospodarstwa domowe.

***

STOEN dostawcą Internetu?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200