Kolejny bank w Polsce wybrał system Profile

Nowy bank tworzony przez grupę Carlo Tassara pod kierownictwem Wojciecha Sobieraja wybrał już system centralny. Jako system centralny zastosowany zostanie Profile firmy Fidelity. "Trwają przygotowania do prac wdrożeniowych prowadzone z firmą HP" - mówi Henryk Baniowski odpowiedzialny za IT w nowej instytucji.

Poprzednio był dyrektorem zarządzającym obszarem informatyki w Banku BPH, który również stosuje Profile. Rekrutacja pracowników do działu IT nowego banku wciąż trwa. "Aktualnie zatrudniamy osoby, które będą aktywnie uczestniczyły w procesie rozwojowym systemów IT oraz będą odpowiedzialne za budowę własnego ośrodka obliczeniowego i przetwarzania danych banku w Krakowie" - mówi Henryk Baniowski. Powstał już jednak trzon departamentu IT. W zespole znalazło się kilka osób znanych chociażby z BPH: m.in. Tomasz Motyl; Mariusz Piturecki, Maciej Kornaś, Leszek Persona, Krzysztof Niziołek, Krzysztof Smyrak i Bolesław Lubecki.

Jaki model organizacyjny w zakresie IT przyjmie nowy bank? "Mamy być instytucją innowacyjną, elastyczną i szybko odpowiadającą na potrzeby rynku. W takiej sytuacji nie da się iść 'łatwą i przyjemną' ścieżką outsourcingu. W niektórych przypadkach będzie to żmudny i trudny proces wdrażania dedykowanych rozwiązań, aby system był dostosowany do naszego modelu operacyjnego. Oczywiście liczy się również rachunek ekonomiczny. Dlatego od outsourcingu nie zamierzamy stronić. Niektóre funkcje oraz procesy będą oddawane firmom zewnętrznym. Model selektywny to pewnie najbardziej odpowiednie określenie modelu rozwoju systemów IT nowego banku" - opowiada Henryk Baniowski.

Zobacz również:

  • Ten polski bank postawił na chmurę publiczną

W najbliższym czasie zespół IT nowego banku zakłada przygotowanie, wdrożenie i przetestowanie systemów na potrzeby uruchomienia centrum operacyjnego, począwszy od elementów infrastruktury centralnej - infrastruktury sieciowej i oddziałowej - przez systemy bankowe - system centralny, CRM, kanały elektroniczne, systemy sprawozdawcze, systemy gospodarki własnej, HR, systemy wsparcia sprzedaży, procesów kredytowych - po wewnętrzne systemy automatyzacji pracy banku - poczta, intranet i obiegi dokumentów.


TOP 200