Kolejny Palm z Windows

Czołowy producent palmtopów rozpoczyna sprzedaż nowych modeli PDA serii Treo, działających pod kontrolą kieszonkowego systemu operacyjnego Microsoftu.

Kolejny Palm z Windows

Bill Gates i Ed Colligan (szef Palm Inc.) w 2005 r. ogłosili premierę pierwszego Treo z Windows

Treo 750v, pełniący funkcje PDA i telefonu 3G, wyposażono w system Windows Mobile 5.0 Pocket PC Phone Edition. Urządzenie będzie dostępne w Europie (z modułem komórkowym GPRS/EDGE/UMTS) oraz w Azji (CDMA). Treo 750v będzie oferowane m.in. w sieci Vodafone.

Nowy Treo zapowiadany był już od początku bieżącego roku. To pierwsze urządzenie Palm z systemem Microsoftu, przeznaczone na rynki europejskie. Nie jest to jednak pierwszy model PDA tej marki z Windows. Już wcześniej do sprzedaży trafił Treo 700W.

Palm zapewnia, że premiery palmtopów z Windows nie oznaczają końca wsparcia dla systemu Palm OS, który firma wciąż licencjonuje. Chmury nad tą platforma zbierają się jednak od dłuższego czasu. W sierpniu informowaliśmy o konflikcie jaki powstał pomiędzy

Kolejny Palm z Windows
Palm Inc. a PalmSource - spółką rozwijającą Palm OS. Prace nad nowymi wersjami systemu wyhamowały. Palm obarcza za to winą PalmSource, zapewniając jednocześnie, że nie porzuca Palm OS i firma będzie wprowadzać na rynek kolejne urządzenia z obecną wersją systemu.

Od czasu kiedy PalmSource została przejęta przez japońską spółkę Access, wydaje skupiać się na rozwoju i promocji platformy ALP (Access Linux Platform). Zapewnia, że dzięki implementacji specjalnej warstwy pośredniej na urządzeniach z ALP będzie można uruchamiać większość "poprawnie napisanych" aplikacji dla Palm OS, bez konieczności przerabiania kodu lub z jego niewielkimi modyfikacjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200