Kolejne wydania Javy w nowej formule

Do tej pory nowa liczba znajdująca się w nazwie kolejnej wersji oprogramowania Java oznaczała zawsze, że mamy do czynienia z ważnym wydaniem tego narzędzia, oferującym najczęściej zupełnie nowe możliwości. Oracle informował wtedy zawsze, że jest to "major release". Teraz firma zapowiada, że zrywa z tą formułą, stosowaną do momentu pojawienia się Javy 9.

Przy przejściu z Javy 8 na Javę 9 mięliśmy do czynienia z aktualizacją "major release". Oracle zapowiada: teraz wszystkie kolejne wersje - włączając w to Javę 10 i następnie Javę 11 - nie należy traktować jako wydań "major release", ale jako wydania typu “point release”. I to pomimo tego, że liczby 10 i 11 wskazywały by na to, że są to wydania "major release".

A przypominamy, że w przypadku formuły “point release” kolejna wersja oprogramowania oznaczonego np. numerem x.1, przyjmowała numer x.2.

Zobacz również:

  • SI pomaga zwalczać przestępczość
  • 10 najgorętszych języków programowania 2022
  • ECMA ratyfikowało język C 6#

Od strony technicznej przechodzenie z Javy 9 na wersję 10 i następnie na wersję 11 można by porównać - biorąc pod uwagę zakres zmian - do przechodzenia z Javy 8 na Javę wersja 8u20 i następnie na Javę 8u40.

Warto przypomnieć, że w przeszłości od momentu pojawiania się oprogramowania Java 7 do momentu pojawienia się oprogramowania Java 8 minęły trzy lata. To samo dotyczy oprogramowania Java 9, które pojawiło się trzy lata po premierze oprogramowania Java 8. Teraz Oracle zapowiada, że kolejne wersje Javy będą się pojawiać częściej, bo co pół roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200