Kolejne smartfony będą wspierać komunikację satelitarną

Kalifornijski producent układów scalonych Qualcomm wykorzystywał zawsze targi CES do prezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań. Również w tym roku firma nie zawiodła oczekiwań i poinformowała iż pracuje obecnie nad nową, tym razem satelitarną usługą.

Grafika: Irydium

Qualcomm nawiązał współpracę ze znaną firmą Iridium, której celem jest opracowanie usługi pozwalającej przesyłać wiadomości alarmowe drogą satelitarną na urządzenia z systemem Android, które zawierają jego najnowszy modem oraz procesor Snapdragon 8 Gen 2. Technologia wykorzystuje produkowany przez Qualcomm modem 5G, który współpracuje z krążącymi wokół Ziemi satelitami Iridium.

Smartfon taki jest w stanie świadczyć taką usługę, stawiając tym samym czoła podobnym rozwiązaniom opracowanym przez firmy Apple i T-Mobile. Qualcomm chwali się, że jest to pierwszy na świecie procesor 5G wykorzystujący oprogramowanie SI (Sztuczna Inteligencja), dzięki czemu może świadczyć usługi najwyższej, pobierając dane z szybkością dochodzącą do 10 Gb/s

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

Podobną usługę – czyli korzystającą również z satelitów Irydium - ma już w swojej ofercie znana firma Garmin. Pozwala ona generować komunikaty alarmowe i dostarczać je do urządzeń Garmin, które nie znajdują się w zasięgu działania żadnej sieci komórkowej, ostrzegając ich właścicieli przed grożącym im niebezpieczeństwem Technologia ta została stworzona głównie z myślą o turystach, choć można sobie wyobrazić wiele innych scenariuszy, w których może znaleźć zastosowanie generując różnego rodzaju komunikaty SOS.

Usługa Garmin Response (bo o niej mowa) obsługuje tysiące incydentów SOS każdego roku i prawdopodobnie uratowała wiele istnień ludzkich. Podobnie będzie w przypadku usługi firmy Qualcomm. Będzie ona w stanie obsługiwać wiadomości tekstowe przesyłane w obu kierunkach, wykorzystując do tego celu pasmo L Iridium. Pierwsza partia smartfonów wspierających taką funkcją ma pojawić się na rynku jeszcze tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200