Kolejne serwery

LX Pro i LH Plus/Pro uzupełniają rodzinę serwerów intelowskich.

LX Pro i LH Plus/Pro uzupełniają rodzinę serwerów intelowskich.

Pod koniec maja br. Hewlett-Packard zaprezentował dwa nowe modele serwerów: NetServer LX Pro oparty na procesorze Intel Pentium Pro 166 MHz oraz NetServer LH Plus/Pro z procesorami Intel Pentium 166 MHz umożliwiający też instalację Pentium Pro. Maszyny te uzupełniają rodzinę serwerów budowanych na bazie platformy intelowskiej (patrz rysunek).

LX Pro

Nowy LX Pro, zbliżony bardzo swoim wyglądem do maszyn Digital Prioris, umożliwia instalację 1-4 procesorów Pentium Pro 166 MHz pracujących w trybie SMP. W celu zwiększenia wydajności serwer wyposażony jest w dwie szyny PCI i ma zintegrowane z nimi kontrolery Fast & Wide SCSI-2. Zastosowana architektura pozwoli także w przyszłości na łatwy upgrade (serwer przygotowany jest do współpracy z magistralą Ultra SCSI).

LX Pro wyposażony jest w 12 półek na dyski, co umożliwia maksymalnie udostępnienie łącznej powierzchni dyskowej o wielkości 109 GB (dyski 9,1 GB dostępne będą jednak dopiero w III kw. br.) oraz 5 półek na urządzenia, takie jak czytnik CD-ROM, napęd taśmowy itp. Wszystkie dyski pracują w trybie hot-swap, co umożliwia ich wymianę nawet podczas pracy serwera. Maksymalna ilość pamięci, w jaką można wyposażyć serwer, to 2 GB (pamięć ECC w układach SIMM 128 MB).

Nowością jest też zastosowanie dwóch zasilaczy oraz wentylatorów w jednym serwerze, co podnosi jego odporność na awarie.

Zarządzanie

Wraz z serwerem każdy klient otrzymuje za darmo komplet oprogramowania umożliwiającego prostą jego konfigurację oraz zarządzanie. Na oprogramowanie to składają się trzy aplikacje: oprogramowanie do zarządzania sieciami komputerowymi OpenView, NetServer Navigator ułatwiający konfigurację serwera zaraz po jego kupnie, przyspieszający instalację oprogramowania systemowego i optymalizujący cały system, oraz NetServer Assistant.

Ten ostatni program odpowiedzialny jest za monitoring krytycznych dla pracy systemu komponentów, np. dysków i zasilaczy, a także sprawdzania ich temperatury, płynącego napięcia itp. Monitoring ten i zarządzanie pracą komponentów odbywa się za pośrednictwem specjalnej magistrali zarządzającej o nazwie I2C.

Architektura

Standardowo NetServer LX Pro wyposażony jest w jeden procesor Pentium Pro. Jednak płyta, na której jest on zainstalowany, umożliwia dołożenie jeszcze jednego procesora. W przypadku chęci zaopatrzenia się w 3 lub 4 procesory konieczne jest dołożenie jeszcze jednej, dodatkowej płyty z miejscem na kolejne dwa procesory. Jak na

razie dostępne są wyłącznie procesory Pentium Pro 166 MHz. W III kw. br. będzie jednak można nabyć procesory 200 MHz, które można instalować w serwerach LX Pro.

Każdy z procesorów ma własną pamięć Cache o pojemności 512 KB. Wszystkie procesory i pamięć połączone są szybką 64-bitową magistralą umożliwiającą przesyłanie danych z prędkością 528 MBps.

LH Plus/Pro

Drugim z serwerów wprowadzonym przez Hewlett-Packarda jest HP NetServer LH Plus, wyposażony standardowo w procesory Pentium 133 lub Pentium 166. Pozycjonowany jest on między dostępnymi już na rynku maszynami LC i LS (patrz rysunek), lecz zbudowany na bazie takich samych technologii, jak LX Pro.

Serwer ten przystosowany jest także do pracy z procesorem Pentium Pro, co zapewnia klientom tani upgrade.


TOP 200