Kolejne produkty iPlanet zostaną przystosowane do platformy AIX IBM-a

Użytkownicy unixowego systemu operacyjnego IBM AIX już wkrótce będą mogli korzystać z nowych internetowych aplikacji biznesowych stworzonych przez konsorcjum iPlanet, utworzone przez Sun Microsystems i Nescape Communications.

Użytkownicy unixowego systemu operacyjnego IBM AIX już wkrótce będą mogli korzystać z nowych internetowych aplikacji biznesowych stworzonych przez konsorcjum iPlanet, utworzone przez Sun Microsystems i Nescape Communications. W ramach porozumienia zarówno IBM, jak i iPlanet będą promowały nowe wersje produktów, jednak sprzedażą będzie zajmować się tylko konsorcjum.

Obecnie wśród produktów iPlanet oferowanych dla AIX-a, pracującego na serwerach IBM RS/6000, dostępne są iPlanet Web Server, Messaging Server i Directory Server. W pierwszej połowie tego roku ma się rozpocząć sprzedaż kolejnych - iPlanet Application Server, Calendar Server i Certificate Management System, a także aplikacji handlu elektronicznego przeznaczonych do zarządzania kanałami zaopatrzenia w przedsiębiorstwach, tworzenia zestawień płatniczych, prowadzenia złożonej sprzedaży i elektronicznej wymiany danych (EDI - Electronic Data Interchange).

Do tej pory kompletny pakiet aplikacji iPlanet działa jedynie na platformie unixowej Solaris Suna. Zdaniem analityków, 25-35% użytkowników platformy AIX-RS/6000 IBM-a to sektor e-biznesu i w związku z tym zapewnienie im odpowiedniej bazy aplikacji internetowych jest dla IBM-a krytyczne.