Kolejne porozumienie TP z UKE

Telekomunikacja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej zawarły porozumienie w wyniku, którego operator do końca I kwartału 2013 r. zbuduje 220 tys. szerokopasmowych łączy internetowych o przepływności nie mniejszej niż 30 Mb/s, czyli będzie spełniało wymogi Agendy Cyfrowej.

Tym mocnym akcentem Anna Streżyńska zakończyła swe sześcioletnie rządy w UKE. Wcześniejsze porozumienie z 2009 roku, które kończyło ponad trzyletnią wojnę TP z UKE, zakładało, że do końca 2012 roku operator zasiedziały wybuduje 1,2 mln łączy internetowych, w tym 1 mln o przepływności co najmniej 6 Mb/s.

Według pani prezes, głównym celem regulatora już pod kierownictwem Magdaleny Gaj pozostaje zwiększanie konkurencji na rynku oraz obrona interesów konsumentów. Nowa prezes będzie musiała zamknąć proces wprowadzania od 1 stycznia 2013 roku symetrycznych stawek za kończenie połączeń komórkowych oraz monitorować realizację przez operatorów mobilnych porozumienia z maja 2011 roku, które spowolniło spadek stawek hurtowych w zamian za inwestycje. Na rynku internetu najistotniejszym zdaniem jest teraz wydanie decyzji dotyczącej regulacji na rynku dostępu do sieci. W tym przypadku Anna Streżyńska w opublikowanym projekcie decyzji proponuje, aby łącza światłowodowe operatora zasiedziałego były objęte takimi samymi regulacjami, jak w przypadku łączy miedzianych, z jedną różnicą: UKE chce odstąpić od ustalania stawek hurtowych dla łączy światłowodowych. "Na rynku stacjonarnym poza odmrożeniem na początku 2013 roku stawek za kończenie połączeń niewiele będzie się działo" - mówiła Streżyńska.

UKE czeka też nowe wyzwanie - wspieranie regionalnych projektów szerokopasmowych realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej, tak by zostały w terminie zrealizowane i rozliczone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200