Kolejne polskie portale stosują wyszukiwarkę Google

Z komercyjnych narzędzi do przeszukiwania zasobów internetowych polskie portale korzystają od niedawna. Dopiero przed rokiem Onet.pl kupił oprogramowanie Infoseek, pod koniec 1999 r. Wirtualna Polska rozpoczęła współpracę z Inktomi. Na systemy indeksujące i wyszukiwawcze znanych producentów zdecydowały się już prawie wszystkie nowo powstałe w tym roku polskie portale: 3 z nich wybrały uznane rozwiązanie AltaVista. Tyle samo portali zdecydowało się używać oprogramowania Google, opracowanego przez do niedawna nie znaną kalifornijską firmę o tej samej nazwie.

Polacy, nie gorsi

Wyniki przeszukiwania uzyskiwane za pomocą Google są tak trafne, że kilka tygodni temu największy portal internetowy Yahoo! zrezygnował na jego rzecz z używanego dotychczas oprogramowania Inktomi. Wirtualna Polska, korzystająca z oprogramowania Inktomi do przeszukiwania zasobów zagranicznych, również jest w trakcie uruchamiania usług Google (pisaliśmy o tym w CW 44/2000). Z usług Google korzysta także serwis Tenbit.pl, należący do ITI, który w listopadzie br. kupił akcje jednego z dwóch największych polskich portali - Onet.pl.

Pierwszym polskim portalem, który zainteresował się wyszukiwarką Google, był Ahoj.pl. "Podczas tworzenia serwisu analizowaliśmy wiele opcji. W testach Google okazał się nie tylko najszybszy. Wyniki przeszukiwania były wyjątkowo trafne" - twierdzi Stefan Batory, inżynier w Mothership Polska, która zarządza Ahoj.pl. "Włożyliśmy sporo pracy w przystosowanie Google do polskich warunków. Dzięki temu wpisane na naszych stronach zapytanie zawierające polskie znaki diakrytyczne przynosi właściwe odpowiedzi" - tłumaczy Stefan Batory.

Tylko usługi

Firma Google nie sprzedaje oprogramowania, a jedynie usługi. Oferuje kilka programów partnerskich - od prostego "wklejenia" do portalu okienka wyszukiwarki po współpracę technologiczną. "Każde zapytanie jest najpierw analizowane przez oprogramowanie po naszej stronie, a następnie wysyłane w odpowiednim formacie XML do Google. Wyniki powracają również w formacje XML i są wyświetlane na naszych stronach z polskim opisem" - mówi Stefan Batory. Google indeksuje strony napisane w 25 językach.

Ani Ahoj.pl, ani Wirtualna Polska nie ujawniają szczegółów porozumień handlowych z Google. Współpraca z Google wiąże się ze stałymi opłatami miesięcznymi i opłatami zależnymi od liczby generowanych wyników. Ostateczna cena zależy od kształtu porozumienia, np. kwestii umieszczania logo i reklam.

Google od środka

Założyciele Google - Siergiej Brin i Larry Page - wspólnie stworzyli oprogramowanie Page Rank, które klasyfikuje zawartość witryn internetowych na podstawie odnośników do nich, zamieszczanych na innych stronach. Im więcej odnośników do danej strony, tym więcej Page Rank przyznaje jej punktów.

Witryny są również klasyfikowane wg ich ważności określanej m.in. na podstawie częstotliwości odwiedzin. Oprogramowanie Page Rank analizuje treść dokumentów pod względem częstości występowania słów kluczowych, ich umiejscowienia na stronie, a także zawartości witryn, na których znajdują się odnośniki do dokumentu. Google zbudowała jedną z największych farm serwerów, składającą się z ponad 6 tysięcy maszyn pracujących pod kontrolą Linuxa. Do końca 2000 r. farma Google będzie się składać z ok. 10 tys. komputerów. Na serwerach działa oprogramowanie Googlebot, tzw. agenty przeszukujące indeks ponad miliarda stron WWW.


TOP 200